Procházka v lese je pro někoho uklidňující, pro někoho představuje relaxaci po náročném dni, no a v posledních týdnech se do lesů vydávají také vášniví sběrači hub. Mezi nimi jsou jak experti, tak laici. Prvním pravidlem při sběru hub je, abychom sbírali pouze ty, které známe a jsme si jisti, že jsou jedlé. Pokud si nejsme jisti, raději ji nechme v lese. Může se ovšem stát, že pozřete jedovatou houbu, která vám způsobí otravu. A nejde jen o jedovaté houby, ale i o ty, které jsou nesprávně připravené či uskladněné.
Nakupujete potraviny v akcích? Jaké taktiky obchody využívají, abyste utratili více?
Jaké jsou příznaky otravy?
Příznaky mohou probíhat u každého člověka jinak a záleží také na množství hub, které byly pozřeny. Některé druhy hub mohou podle betterhealth.vic.gov.au způsobit i halucinace. Klasickými příznaky jsou pak nevolnost, zvracení, žaludeční křeče, průjem, rychlý srdeční tep, bolest hlavy nebo svalová slabost. Pokud jste snědli houby, u kterých jste si nebyli jisti kvalitou či původem a projeví se u vás příznaky otravy, je potřeba co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc, jelikož může dojít k poškození jater či ledvin.
Pozor je potřeba dávat zejména u dětí, které mohou při troše nepozornosti ochutnat jedovatou houbu ještě v lese. Větší riziko je také u starších pacientů, kterým hrozí dehydratace. V těchto případech je dobré, aby pacient byl pod lékařským dohledem.
Jak uvádí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, závažnější zdravotní problémy způsobují houby, které obsahují velkou škálu toxinů. Některé způsobí zažívací potíže, jiné ale mohou způsobit dezorientaci, závratě i halucinace. Lidé si tak mohou připadat podobně jako při opilosti. Jde například o muchomůrku tygrovanou, kterou lze zaměnit s muchomůrkou růžovkou, jež je jedlá. K těžkým otravám u nás dochází jen výjimečně, a to po požití hub se silnými toxiny. Mezi ně patří například muchomůrka zelená, ale také některé druhy bedel. V takových případech může dojít k akutnímu selhání jater a následně i ledvin. A pokud by nedošlo k léčbě, intoxikace končí smrtí.
Jaká je první pomoc?
Pokud je vám nebo někomu blízkému po konzumaci hub zle, vyhledejte lékařskou pomoc. Jestliže máte zbytky hub, vezměte je s sebou. Může se jednat o zbytky jídla, odřezky, ale i například zvratky. To vše může pomoci identifikovat příčinu otravy a co nejlépe nastavit léčbu.
Pokud je to možné, vyvolejte u postiženého zvracení, aby tělo dále netrávilo toxický obsah. Je také vhodné podat živočišné uhlí a zajistit dostatek tekutin, jelikož při průjmech a zvracení ztrácíme více vody.