Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se stane, že na obloze vidíte duhu? Abychom ji mohli pozorovat, stačí k tomu jen sluneční svit, déšť a správný úhel pohledu. Jedná se o optickou iluzi, jelikož duha není na pevném místě na obloze. A to jak ji vidíme navíc ovlivňuje i to, kde stojíme a odkud svítí slunce.
Kdy ji můžeme vidět?
Podle National Geographic duhu můžete zahlédnout ve chvíli, kdy sluneční světlo dopadá na dešťové kapky v úhlu 42 stupňů. Kromě klasické duhy, která vzniká za deště, ji můžete vidět také u vodopádů, sprchy či kolem mlhy. Barvy, které vidíme, vznikají díky lomu a odrazu světla. Jak světlo proniká do kapek vody, láme se. Následně se odrazí na druhé straně kapky a když ji opustí, znovu se láme pod více úhly. Pokud bychom se na duhu dívali z letadla, viděli bychom celý kruh. Na zemi ale vidíme pouze polokruh, protože nám duha končí nad obzorem.
Jaké má barvy?
Barvy duhy jsou vždy stejné a ve stejném pořadí – červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigo a fialová. Pokud tyto barvy smícháme dohromady, vidíme je jako bílé světlo, tedy to sluneční. Když však světlo dopadne na kapku vody, začne se lámat v jednotlivých kapkách pod jiným úhlem a ty pak vystupují pod jednotlivými barvami. Na obloze můžete vidět nad hlavní duhou ještě další, slabší. Ta vznikne, pokud se světlo v kapce odrazí dvakrát.
April showers don't just bring May flowers — they bring rainbows, too! We hope your weekend has been bright and full of color. 🌈
— National Geographic TV (@NatGeoTV) April 2, 2023
📸 1/4: An Alaskan brown bear and rainbow near Nonvianuk Lake. (National Geographic Image Collection/George F. Mobley) 1/3 pic.twitter.com/LvSkRQuzH0
První, kdo popsal vznik duhy, byl podle newinterestingfacts.com Isaac Newton. Země je také jedinou planetou v naší Sluneční soustavě, která dokáže duhu vytvořit. Je to proto, že jen u nás jsou pro to vhodné podmínky, tedy déšť a přímé sluneční světlo. Jediné místo, kde je podle vědců možné, aby vznikla duha, je Saturnům měsíc Titan, který má pro vznik dostatečně vlhké prostředí.