Poslední americká mise na Rudou planetu nejenom úspěšně přistála, ale také bez obtíží začala pracovat a komunikovat. Určitě vás také napadalo, jaký hardware se stará o to, aby na tak odlehlém a nehostinném místě vše fungovalo, jak má.
Nejspíše byste čekali specializované čipy vyvinuté na zakázku, ale to je pravda jen způli. Jak informuje newscientist.com, vedle úprav týkajících se hlavně ochrany elektroniky se v základu jedná o spotřební produkt. V obchodech ho ale nekoupíte.
Jedná se totiž o procesor PowerPC 750 od Applu. Jeho samotný název nejspíše budou znát jen pamětníci nebo opravdoví fanoušci značky. Je totiž více jak dvě desítky let starý. Když se ale podíváte na fotku počítače iMac G3 z roku 1998, budete mít nejspíše více jasno o tom, jak velká propast dělí dnešek a dobu, kdy byl na výsluní.
I řeč mluví jasně: jedná se o jednojádrový procesor se 6 miliony tranzistorů a základním taktem 233 MHz. Pro srovnání: poslední čipset od Apple má 16 miliard tranzistorů a takt 3,2 GHz. Pro NASA je ovšem důležitější, že se osvědčil v předchozích misích.