Japonská vesmírná agentura (JAXA) si může připsat další úspěch se svým modulem SLIM (Smart Lander for Investigating Moon). Ačkoliv jeho přistání nedopadlo zrovna nejlépe a následně se modul ani nedobíjel, dokázal přežít mrazivé teploty, které panují při lunární noci, i když k tomu nebyl původně navržen. Ostatní společnosti se pokoušely o totéž, ale v jejich případě neúspěšně.
JAXA ve čtvrtek potvrdila na sociální síti X, že lander poslal z Měsíce zprávu a snímek z místa přistání. „Včera večer jsme obdrželi potvrzující odpověď od SLIM, že kosmická loď prošla lunární nocí již podruhé! Vzhledem k tomu, že slunce bylo ještě vysoko a vybavení bylo stále horké, udělali jsme jen pár záběrů obvyklé scenérie navigační kamerou,“ uvedla JAXA. Solární panely landeru jsou natočeny na západ, a tak se baterie nedobíjí po celý lunární den, který trvá přibližně 14 dní.
SLIM odstartoval už minulý rok v září a jeho cesta k Měsíci trvala několik měsíců. 19. ledna přistál na okraji kráteru Shioli. Sice prokázal, že je schopný na jiném vesmírném tělese přistát s přesností na 100 metrů, ale přistál obráceně, což mělo za následek i špatně otočené solární panely. JAXA tedy před úplným vybitím lander vypnula a čekala, zda sluneční paprsky začnou dopadat ze západu. 28. ledna lander zaslal na Zemi zprávu, že se dobíjí a začal sbírat data.
Last night, we received a response from #SLIM, confirming that the spacecraft made it through the lunar night for the second time! Since the sun was still high and the equipment was still hot, we only took some shots of the usual scenery with the navigation camera. #GoodAfterMoon pic.twitter.com/5BjIr7vxMG
— 小型月着陸実証機SLIM (@SLIM_JAXA) March 28, 2024
Jen několik dní nato ale začala lunární noc a SLIM podle space.com přešel do hibernace s tím, že se jej pozemní tým pokusí znovu oživit po lunární noci. A to se také 26. února podařilo – lander přežil teploty, které dosahovaly až -130 °C. A nyní se mu podařilo přežít podruhé, což bylo už velmi nepravděpodobné. O to stejné se pokoušela například Indie s její misí Chandrayaan 3 a později i Intuitive Machines s landerem Odysseus.