Japonskému lunárnímu modulu se podařilo téměř nemožné – přežil lunární noc, kdy teploty padaly až k -130 °C. SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) odstartoval ze Země 7. září minulého roku a jeho cesta na Měsíc byla tak delší než jiné mise. Podařilo se mu přistát 19. ledna v kráteru Shioli, kde zároveň demonstroval, že je schopný přistát s přesností na 100 metrů.
Při přistání však nebylo zcela jasné, zda se Japonsko opravdu stalo pátou zemí, která dosáhla povrchu Měsíce, jelikož lander hladké přistání nepotvrdil. I když se následně prokázalo, že SLIM dosedl, nemohl provádět vědecké práce, jelikož jeho solární panely byly natočeny na západ a nebylo tak možné modul dobíjet. Před lunární nocí se ale ze západní strany podařilo zachytit sluneční paprsky, a modul se tak 29. ledna probudil k životu.
Na konci ledna pak přešel SLIM do hibernace s tím, že se jej Japonská kosmická agentura (JAXA) pokusí následně oživit, i když původně k tomu nebyl předurčen. O to stejné se pokusila Indie při misi Chandrayaan 3, ta ale na rozdíl od Japonska neuspěla. JAXA na sociální síti X zveřejnila dnes informaci, že se jí podařilo komunikaci opět navázat a SLIM potvrdil obnovení provozu.
Last night, a command was sent to #SLIM and a response received, confirming that the spacecraft has made it through the lunar night and maintained communication capabilities! 🌝🛰 #GoodAfterMoon #JAXA
— 小型月着陸実証機SLIM (@SLIM_JAXA) February 26, 2024
„Minulou noc byl odeslán příkaz SLIM a obdržená odpověď byla potvrzující, že kosmická loď zvládla lunární noc a zachovala si komunikační schopnosti!“ uvedla JAXA na X s následnou informací, že komunikace byla po chvíli přerušena kvůli lunárnímu poledni, jenž způsobilo, že komunikační zařízení mělo příliš vysokou teplotu. Aktuálně tedy probíhají přípravy k obnovení provozu.