Do vesmíru se vydává čím dál více společností. Vesmírná turistika je na vzestupu, na oběžnou dráhu se neustále posílají další a další satelity a plánují se vesmírné stanice. Za několik let by se měl osídlit Měsíc a později i Mars. A všechny tyto vesmírné lety potřebují pravidla, podle kterých se budou všichni řídit. Jde zejména o vesmírný odpad, který neustále narůstá.
NASA chce vesmírný odpad řešit co nejdříve, a tak podle space.com zaslala společně s dalšími vládními odděleními zprávu poradní skupině uživatelů Národní vesmírné rady (NSpC), která se sešla na konci února ve Washingtonu DC. Tato schůzka by zpětně mohla vést k vytvoření vesmírné politiky pro průzkum Země, Měsíce i dále.
Ne všichni se snaží snížit vesmírný odpad
Většina zemí, které se vydávají do vesmíru, podepsala smlouvu o průzkumu a využívání vesmíru, která usměrňuje tyto aktivity. Byla však vytvořena v 60. letech minulého století, je tedy zastaralá. NASA, ale i například SpaceX nebo Blue Origin, se snaží o co nejméně vesmírného dopadu výrobou znovupoužitelných raket. Není to však zásadní pro všechny země, a tak ne všichni s novými pravidly souhlasí.
We need more rules for space junk and moon bases, NASA and US officials say https://t.co/Lu5iXVOQHU pic.twitter.com/kkchBfEe6f
— SPACE.com (@SPACEdotcom) February 27, 2023
Například Čína při výstavbě vesmírné stanice nechala nosnou raketu nekontrolovatelně několikrát dopadnout na Zem (naštěstí většinou do moře) a Rusko při ani-satelitním testu zničilo svůj vlastní satelit, ze kterého na oběžné dráze vznikly tisíce trosek, které ohrozily astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici, ale i satelity Starlink. I ty se však staly terčem pro kritiku, jelikož je jich na oběžné dráze tisíce, narušují tak pozorování oblohy astronomům.
Schůzky NSpC se zúčastnily společnosti jako Amazon, Boeing, Lockheed Martin, Blue Origin a další a shodly se, že přílišná, nebo naopak malá regulace, může být v obou případech škodlivá. S dodržováním nových podmínek by pak mohla mít problém i Čína. Jak tedy budou nová pravidla pro využívání vesmíru vypadat, to zatím není vůbec jisté.