V dnešním díle se podíváme na významný český letenkový startup s miliardovým obratem. Kiwi.com je jednou z nejrychleji rostoucích společností na světě. Pokud vás zajímá, co ji dostalo na vrchol, čtěte dál.
Čím se Kiwi.com odlišuje?
Zásadním rozdílem mezi klasickým vyhledávačem letenek a Kiwi.com je spojení leteckých společností, které spolu nespolupracují. Díky tomu, že Kiwi umí výhodně nakombinovat lety nespolupracujících aerolinek, najde levné, navazující letenky, které nás dopraví, kam budeme chtít. Unikátní algoritmus totiž umožňuje kombinovat více než 750 dopravců.
Webovou stránku lze využít jako nástroj, který nám ukáže, kam v rámci našeho finančního rozpočtu můžeme letět a co si můžeme dovolit. Přes internetový vyhledávač si letenky můžeme zarezervovat i koupit, to ale není to jediné, co společnost nabízí. Kiwi propojuje nejen lety, ale i vlaky nebo třeba autobusy. Primárním cílem bylo stát se virtuálním globálním dopravcem, a proto kombinuje všechny druhy dopravy od letecké přes pozemní až po pronájem kol.
Počátky
Společnost byla založena v roce 2012 a měla nálepku českého letenkového startupu s názvem Skypicker. S nápadem přišel v roce 2011 Oliver Dlouhý, když jako student hledal levné letenky na dovolenou. V hlavě se mu zrodila myšlenka virtuálního propojování letů, a tak chtěl založit vlastní vyhledávač, který mu bude schopen najít ty nejvýhodnější lety.
Po seznámení s Jozefem Képesim se nápad proměnil v realitu. Képesi vytvořil první funkční vyhledávač a podílel se na jedinečném algoritmu pro vyhledávání levných letů. Můžeme mu tedy připisovat celý technologický úspěch Kiwi.com. Dlouhý je stále generálním ředitelem společnosti, Képesi vede IT tým a samotný technologický vývoj.
Jak šel čas aneb největší milníky v historii společnosti
- Leden 2012: Jiří Hlavenka, český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií, vložil do nápadu 600 tisíc korun.
- Duben 2012: Projekt Kiwi.com byl oficiálně založen a společně s ním začal i vývoj unikátního algoritmu ke kombinování letů.
- Leden 2014: Společnost přebrala vyhledávač letů WhichAirline. Díky tomu značně rozšířila okruh uživatelů a zvýšila tržby.
- Leden 2015: Dvojnásobný růst.
- Únor 2015: Podnikatel Ondřej Tomek ocenil svou investicí společnost na hodnotu 8,3 milonů eur.
- Červen 2017: Kiwi.com podepsal smlouvu Kiwideus společně se společností Amadeus, čímž vytvořil největší databázi lokálních letů na světě.
- Říjen 2017: Kiwi.com získal v soutěži Technology Fast 50 Central Europe ocenění pro nejrychleji rostoucí technologickou společnost ve střední Evropě v kategorii „Vycházející hvězda“.
- Prosinec 2017: Obrat vyrostl z 330 miliónů eur v roce 2016 na 700 miliónů v roce 2017.
- Únor 2018: Do nového vyhledávače byli přidáni 4 pozemní přepravci.
- Červen 2018: Magazín Forbes jmenoval druhý rok po sobě Kiwi.com nejlepším českým startupem.
- Listopad 2019: Z Kiwi.com se stal první virtuální globální superdopravce
Nabízené služby
Kromě toho, že webová stránka najde ta nejvýhodnější letová spojení, také dává záruku převzetí řešení problémů při případných komplikacích na cestách. Kiwi.com chrání před zrušením, zpožděním nebo odložením letů. Nabídne alternativní let do cílové destinace i vrátí peníze za dotčenou část cesty. Zákazníci mohou využít nonstop asistenci v 17 jazycích a skrze mobilní aplikaci získají informace o aktuálních událostech a offline přístup k palubním vstupenkám.
Společnost také spolupracuje s Rentalcars.com a Booking.com. Přes Kiwi.com si proto můžeme zařídit i pronájem auta nebo najít to nejvýhodnější ubytování.
Oliver Dlouhý, generální ředitel společnosti
Oliver Dlouhý je jedním z nejúspěšnějších podnikatelů v České republice. Jeho startup se vyvinul tím nejlepším způsobem a patří mezi nejrychleji rostoucí podniky nejen v Česku, ale i v Evropě. Do projektu přitom sám investoval jen 50 tisíc korun.