Kolik stojí 25kilový meteorit? Kus Marsu se vydražil za 112 milionů korun

Kolik stojí 25kilový meteorit? Kus Marsu se vydražil za 112 milionů korun
Fotografie: Tereza Lásková, fZone.cz
  • Největší kus Marsu nalezený na Zemi se vydražil za 5,3 milionu dolarů
  • Byl nalezen v roce 2023 v Saharské poušti
  • Na Zemi dopadlo téměř 400 marsovských kamenů, tento se ale svou velikostí výrazně liší

Aukční síň Sotheby’s má v nabídce občas opravdu zajímavé kousky a do nich rozhodně spadá i nově vydražený největší kus Marsu, který byl na Zemi kdy nalezen. Jedná se o meteorit, který podle Sotheby’s nese označení NWA 16788 a byl nalezen v Saharské poušti v roce 2023. Na Zemi dopadlo necelých 400 marsovských meteoritů, které byly nalezeny, tento je ale největší. Svojí velikostí je přibližně o 70 % větší než jakýkoli jiný meteorit z Marsu nalezený na naší planetě.

Vydražený meteorit váží 24,5 kg, což je oproti ostatním meteoritům mnohonásobně více. „Zvětralý svou cestou prostorem a časem, jeho obrovská velikost a nezaměnitelná červená barva ho odlišují od ostatních a jedná se o nález, k němuž dojde jednou za generaci. Tento pozoruhodný meteorit poskytuje hmatatelné spojení s rudou planetou – naším nebeským sousedem, který již dlouho poutá lidskou představivost,“ uvedla podle CNN Cassandra Hattonová, místopředsedkyně oddělení vědy a přírodní historie v Sotheby's.

Jeho analýza ukázala, že se do vesmíru dostal nejspíše nárazem asteroidu, který vymrštil kus marsovského kamene z jeho povrchu. Náraz byl tak silný, že některé části meteoritu se proměnily na sklo. Meteorit se vydražil za 5,3 milionu dolarů, což je v přepočtu přes 112 milionů korun. Kam meteorit poputuje, není jasné, jelikož identita kupujícího nebyla zveřejněna.

Země je každý den doslova bombardována malými i většími kousky vesmírných kamenů. Většina však shoří v zemské atmosféře a zmizí tak bez povšimnutí. Až ve chvíli, kdy meteoroid prolétne atmosférou a dotkne se zemského povrchu, se stává meteoritem. Existuje mnoho druhů meteoritů, ale ty z Marsu přinášejí i odpovědi na to, z čeho je marsovský povrch složen. I když už díky roverům, které se po jeho povrchu projíždějí, máme informace i přímo z Marsu.

Přestože dražby mimozemských objektů, jako je tento obrovský kus Marsu, vzbuzují zvědavost i těch, kteří se vesmíru běžně nijak nevěnují, není třeba se obávat, že by na nás v dohledné době dopadl velký meteorit, který by způsobil vymření lidstva. Vědci z celého světa neustále sledují trajektorie blízkozemních asteroidů a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by hrozila bezprostřední srážka s tělesem, které by mohlo způsobit katastrofální škody. Navíc NASA již vyzkoušela na vzdáleném asteroidu i planetární obranu, kdy se agentuře podařilo vyslat sondu, která narazila do asteroidu a změnila tak jeho oběžnou dráhu.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze