Japonská firma ispace se 25. dubna pokusila přistát jako první soukromá společnost s kosmickou lodí na Měsíci. Bohužel s ní ztratila kontakt poté, co se začala přibližovat k měsíčnímu povrchu. Poslední informace, kterou pozemní tým zaznamenal, byla zvýšená rychlost. Na základě toho tak usoudili, že se lander na Měsíc zřítil a nedošlo ani k vypuštění dvou malých roverů, které nesl. Sonda po celou dobu letu plnila jednotlivé cíle a nic nenasvědčovalo tomu, že poslední krok – tedy přistát na povrchu Měsíce – se nevydaří.
NASA pomocí sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) pořídila celkem 10 snímků z místa, kde měl lander přistát. Fotografie pokryly oblast o rozloze 40 na 45 km, vědecký tým pak porovnával předchozí snímky s těmi aktuálními, aby našel místo dopadu. Jelikož se sonda na Měsíc zřítila, bylo pravděpodobné, že nezůstane v jednom kuse. Při porovnávání byly nalezeny nejméně čtyři kusy trosek, které byly na snímcích znatelné. NASA uvedla, že bude oblast i nadále analyzovat, jelikož LRO bude mít možnost místo snímat z různých úhlů.
Mise byla z větší části úspěšná
I když se sondě nepodařilo na měsíčním povrchu přistát, ispace tuto misi považuje za úspěšnou. Mise měla pokořit celkem 10 milníků, z čehož 8 zvládla. Posledními bylo přistání na Měsíci a uvedení do aktivního stavu. Společnost ale získala cenná data, která může využít při dalších misích na Měsíc, které jsou již nyní naplánované.
Our Lunar Reconnaissance Orbiter camera has imaged the impact site of the ispace HAKUTO-R Lander, which experienced an anomaly on April 26 during its landing attempt. https://t.co/GvggIeEZt1 pic.twitter.com/EBVlOUZ3FN
— NASA Moon (@NASAMoon) May 23, 2023
Firma ispace není jediný, kdo přišel o možnost studování povrchu Měsíce. Uvnitř landeru byly dva rovery, přičemž jeden patřil společnosti JAXA (Japonská vesmírná agentura) a druhý byl vyvinut ve vesmírném středisku Mohammeda Bin Rashida ve Spojených arabských emirátech (SAE). Kromě toho lander nesl i CubeSat od NASA, který měl na Měsíci hledat vodní led.