Meteorických rojů můžeme v jednom roce pozorovat několik. Nejznámější jsou nejspíše Perseidy, které můžeme sledovat každý rok v srpnu a následují pak Geminidy. Tyto dva roje jsou nám v podvědomí nejvíce i proto, že na obloze můžeme pozorovat velké množství meteorů vstupujících do zemské atmosféry. Podle České astronomické společnosti bude nejlepší letošní Geminidy pozorovat v noci ze 14. na 15. prosince, kdy zejména po půlnoci budeme moci zahlédnout i přes sto meteorů za hodinu. Za celou noc jich tak pozorovatelé mohou napočítat až 1 000.
Odkud roj pochází?
Název Geminidy pochází z latinského názvu pro souhvězdí Blíženců. Z tohoto souhvězdí totiž meteory vylétávají. Původem ale pocházejí z planetky 3200 Phaeton, což je výjimečné, jelikož meteorické roje pocházejí z komet, které po cestě ke Slunci ztrácejí kusy ledu a prachu. Phaeton objevili v roce 1983 John Davies a Simon Green. Vědci mají za to, že se jedná o vyhaslé kometární jádro, které má stále nepatrnou aktivitu. Podle livescience.com má asteroid v průměru asi 5,1 kilometru a Slunce oběhne za 1,4 pozemského roku.
Meteorický roj můžete pozorovat pouhým okem, stačí když se vzdálíte od pouličních světel měst. Najděte si tedy místo, kde uvidíte co největší část oblohy – nejlépe vršek kopce či otevřenou pláň. Meteory můžete vidět na různých místech oblohy, jelikož však vylétávají ze souhvězdí Blíženců, nasměrujte svůj zrak vysoko nad jižní obzor.
The Geminids — this year's only multicolored meteor shower — peaks next week. Here's how to watch. https://t.co/Z7tg74sAtE
— Live Science (@LiveScience) December 8, 2023
Pokud bude jasná obloha, je velká pravděpodobnost, že meteorů uvidíte hodně – oblohu totiž nebude osvětlovat Měsíc. Ten vstoupí 13. prosince do novoluní a zajistí tak tmavou oblohu. Geminidy zpravidla svítí jasně a krátce. Do atmosféry vstupují rychlostí 34 km/s, což je v porovnání s jinými meteorickými roji celkem nízká rychlost.