Rover Curiosity dorazil minulý rok v říjnu do oblasti Mounth Sharp, která je obohacená o slané minerály. Vědci předpokládají, že minerály tu zanechaly po sobě potoky a rybníky, které před miliardami let postupně vysychaly. Toto místo tedy vědci považovali za nejlepší důkaz, že se na Marsu kdysi nacházela voda. NASA však nyní uvedla, že byl objeven doposud nejjasnější důkaz o pradávných jezerech, na jejichž povrchu se tvořily vlny, které rozvířily sediment na dně jezera a časem se vytvořila zvlněná textura ve skále.
„Toto je nejlepší důkaz vody a vln, který jsme během celé mise viděli. Prolezli jsme tisíce stop jezerních nánosů a nikdy jsme neviděli takový důkaz – a teď jsme ho našli na místě, o kterém jsme očekávali, že bude suché,“ řekl Ashwin Vasavada, projektový vědec Curiosity v laboratoři JPL NASA. Od roku 2014 Curiosity stoupá na úpatí hory Mount Sharp, která je 5 kilometrů vysoká. V tomto místě se kdysi nacházela jezera a potoky, které mohly poskytovat prostředí vhodné pro mikrobiální život. Zda tu ale opravdu byl, to se stále neví.
Hanging out on the lakeshore with waves rippling around me... 🏖️
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) February 8, 2023
Wait, that was billions of years ago? 😭
Jokes aside, I spotted some major surprises in this region recently: ripples that formed within ancient lakes! Check out the full-res image here: https://t.co/gqfhAQ5Qwx pic.twitter.com/L9uml0jivL
Mount Shrap se skládá z několika vrstev, přičemž nejstarší je na úpatí hory, nejmladší pak na jejím vrcholu. Jak rover pomalu stoupá výše, postupuje i v časové ose Marsu. To vědcům umožňuje studovat, jak se z planety, která byla podobná Zemi, stala poušť. Curisity po ujetí asi 800 metrů nalezl zvlněné skalní textury, které vyčnívají ze zbytku hory. Hornina je tak tvrdá, že se ani přes několik pokusů nepodařilo vyvrtat vzorek. Vědci se tak v následujících týdnech zaměří na to, aby našli měkčí horninu, ze které bude možné vzorek odebrat.
Další místa na prozkoumání už čekají
Tým už také plánuje další místa, kam se chce podívat. Curiosity poskytl pohled do dálky, vědci se tak chtějí zaměřit na neobvyklé skalní textury, které nejspíše vznikly na základě pravidelného cyklu počasí nebo klimatu. Chtějí také rover nasměrovat k údolí Gediz Vallis, kudy protékala voda. Jedná se o jeden z nejmladších útvarů na Mount Sharp. Curiosity toto údolí zahlédl již minulý rok, prostudovat jej ale bylo možné pouze na dálku. V letošním roce by se tak mohla oblast prozkoumat zblízka.