Výbor CHMP doporučil schválit používání sotrovimabu k léčbě onemocnění COVID-19 u dospělých a dospívajících (od 12 let a s tělesnou hmotností nejméně 40 kilogramů), kteří nevyžadují doplňkovou léčbu kyslíkem a u nichž existuje zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění COVID-19.
EMA recommends authorising the #monoclonalantibody Xevudy for the treatment of #COVID19 in adults and adolescents.
— EU Medicines Agency (@EMA_News) December 16, 2021
👉https://t.co/N5Cz0VKkMm pic.twitter.com/mRZtJ55ml4
Sotrovimab je třetí monoklonální protilátka, která v EU obdržela doporučující stanovisko EMA pro léčbu COVID-19 a následuje po registraci Regkirona a Ronapreve v listopadu. Monoklonální protilátky jsou proteiny (bílkoviny) určené k navázání se na konkrétní cíl, v tomto případě na spike protein viru SARS-CoV-2 (virus, který způsobuje onemocnění COVID-19), který virus používá ke vstupu do lidských buněk.
Výbor CHMP vyhodnotil údaje z klinické studie zahrnující 1 057 pacientů s COVID-19, které ukazují, že léčba sotrovimabem významně snižuje riziko hospitalizace a úmrtí u pacientů s alespoň jedním základním onemocněním, které je vystavuje riziku závažného onemocnění COVID-19. Po léčbě sotrovimabem bylo 1 % pacientů (6 z 528) hospitalizováno déle než 24 hodin během 29 dnů léčby ve srovnání s 6 % pacientů užívajících placebo (30 z 529), z nichž 2 zemřeli.
U většiny pacientů ve studii bylo onemocnění COVID-19 způsobeno původním virem SARS-CoV-2, u některých pacientů i variantou alfa a epsilon. Na základě laboratorních studií (in vitro) se očekává, že sotrovimab bude účinný i proti jiným variantám (včetně omikronu). Bezpečnostní profil sotrovimabu v klinické studii byl příznivý, s nízkým počtem hypersenzitivních (alergických) reakcí a reakcí souvisejících s infuzí, a výbor CHMP dospěl k závěru, že přínosy tohoto léčivého přípravku pro schválené použití převažují nad jeho riziky.
Výbor CHMP nyní zašle svá doporučení Evropské komisi k rychlému vydání rozhodnutí o registraci, které bude přímo platné ve všech členských státech EU.