Dlouho očekávaný start mise Artemis I kolem Měsíce neproběhl úplně dle představ, NASA tak musela upustit od startu na konci srpna i na začátku září. Poslední odklad NASA oznámila 3. září, kdy při plnění rakety Space Launch System (SLS) došlo k úniku kapalného vodíku. Na opravě nyní inženýři pracují a NASA oznámila, že další pokus o start proběhne 23. září. Pokud by v tento den nebyly podmínky pro start vhodné, náhradní datum bylo určeno na 27. září.
Upřesnění data předcházela také udělená výjimka na prodloužení doby potřebné pro kontrolu baterií na SLS pro systém ukončení letu, který je navržen tak, aby zničil raketu, pokud by se během startu vychýlila z kurzu. Zpravidla je potřeba tento systém testovat každých 25 dní, to by ale znamenalo odvézt raketu zpět do montážní budovy, jelikož pouze tam je možné test provést.
We continue to press toward #Artemis I's launch. We will keep @NASA_SLS and @NASA_Orion at the pad as we evaluate a seal on one of our fuel feed lines and validate the repair under cryogenic conditions. Additionally, we are reviewing our loading procedures to ensure resolution. pic.twitter.com/diskr0cFEq
— Jim Free (@JimFree) September 8, 2022
Technici nyní vyměňují přímo na odpalovací rampě dvě těsnění – jedno používané k plnění a vypouštění kapalného vodíku z aktivní zóny a druhé používané k přesměrování části pohonné látky během tankování. Po dokončení oprav inženýři znovu provedou testy, aby vyhodnotili, zda je nové těsnění v pořádku. To nenastane dříve než 17. září. Raketa SLS pojme před startem 2,79 milionu litrů kapalného vodíku a kyslíku. Při takzvané zkoušce mokrých šatů, kdy se palivo do rakety tankovalo, se ani jednou nepodařilo testy zcela dokončit. „Je to poprvé, co provozujeme toto vozidlo a když se o to pokoušíte, jsou to výzvy,“ řekl Jim Free, přidružený administrátor NASA.
#Artemis I update: Teams have decided to repair a seal between the mobile launcher and the rocket at @NASA_Kennedy’s Launch Pad 39B. We are continuing to review options for the next launch attempt. https://t.co/90Hc3owp37 pic.twitter.com/o71AlgKJ3L
— NASA (@NASA) September 7, 2022