Slunce během velikonočních svátků rozpoutalo velkou sluneční erupci, která vyvrcholila brzy ráno v neděli 17. dubna. Po ní následoval výron koronální hmoty, který byl Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA) klasifikován jako bouře třídy X1.1, přičemž bouře třídy X jsou ty nejsilnější na Slunci.
Podle spaceweather.gov má být i v následujících dnech sluneční aktivita zvýšená, avšak erupce by měly probíhat na východním okraji Slunce, neměly by tak Zemi zasáhnout. Nejsilnější bouře třídy X mohou představovat riziko pro satelity, astronauty na oběžné dráze a jsou zodpovědné za výpadky rádií, pokud jsou natočené směrem k Zemi. Slunce se aktuálně nachází v aktivní fázi svého 11letého cyklu. NASA uvedla, že neustále pozoruje Slunce pomocí observatoře NASA Solar Dynamics Observatory, aby zaznamenala veškeré sluneční aktivity.
The Sun sends salutations 🌞
— NASA (@NASA) April 18, 2022
On Saturday, April 16, the Sun emitted a powerful burst of energy, an X-1 solar flare. Flares and solar eruptions can sometimes impact radio communications, electric power grids, and navigation signals: https://t.co/Bm6VNwJW3Q pic.twitter.com/HY45lzkRwa
Sluneční erupce je výbuch ve sluneční atmosféře, který může trvat několik minut, ale i hodin. Náhlý výron elektromagnetické energie se šíří rychlostí světla. Na vrcholu slunečního 11letého cyklu je erupcí více. První sluneční erupce byla pozorována v roce 1859.