Proč vám píská v uších?

Proč vám píská v uších?
Fotografie: unsplash.com
  • Většinou jde jen o chvilkovou událost, která sama odezní
  • Zvonění v uších nejčastěji způsobuje poškození drobných chloupků ve vnitřních uchu
  • V některých případech je však vhodné navštívit lékaře

Asi každému z nás se někdy stalo, že nám pískalo v uších. Většinou se však jedná jen o pár vteřin a zvonění pak přejde. Důvodů může být hned několik a většinou nepředstavují žádný vážný zdravotní problém. Co ale zvonění v uších neboli tinnitus způsobuje a co se v naších uších děje?

Podle Harvard Health Publishing je tinnitus zvuk v hlavě bez vnějšího zdroje a každý ho může vnímat jinak. Někteří slyší zvonivý zvuk, jiní pískání, bzučení, cvrlikání, syčení, hučení, ale může to být i jekot či řev. Můžete ho slyšet z jednoho, nebo z obou uší. Obvykle jej způsobuje poškození drobných chloupků, které jsou ve vnitřním uchu. To způsobí změnu signálů, které jsou vysílány do mozku. Pokud však zvonění v uších trvá déle jak půl roku, jedná se o chronický tinnitus.

Jaké jsou spouštěče?

Ve většině případů se jedná o chvilkovou událost a poté zvonění v uších odezní. Často se objevuje u lidí, kteří byli vystaveni extrémnímu hluku, což zahrnuje vše od koncertů, přes festivaly, až po hlučné pracovní prostředí. Vysoké hlučnosti byste se však měli vyvarovat, jelikož vede k poškození, či trvalé ztrátě sluchu.

Koncert

Zvonění v uších je také součástí stárnutí, kdy se postupně sluch zhoršuje a nepříjemné zvuky jsou tím doprovázeny. Další důvod může být ušní maz, který se v nich neustále tvoří. Primárně slouží k ochraně vnitřního ucha, ale pokud se jej nahromadí příliš, představuje spíše problém než užitek. Pokud se vám maz nahromadil v uchu tak, že hůře slyšíte, vyhledejte lékaře, který vás jej odborně zbaví.

Zvonění v uších mohou způsobovat i některé léky. Podle webmd.com se jedná nejčastěji o aspirin, diuretika, protizánětlivé léky, antidepresiva a některá antibiotika. Tinnitus se v těchto případech objevuje častěji, pokud jsou užívány vyšší dávky a naopak po vysazení léků problémy postupně vymizí.

I při nemoci vám může začít pískat v uších. Tady se však většinou jedná o zánět ucha nebo dutin a s uzdravením vše přejde. Pokud máte problémy s krevním tlakem, můžete v uších slyšet pulz. To se může stát i při krátkodobém zvýšení tlaku, který způsobí stres, kofein, nebo alkohol.

Kdy navštívit lékaře?

Tinnitus je velmi subjektivní, a tak vždy záleží i osobě, jak moc ji pískání v uších zasahuje do života a jak moc jej vnímá. Pokud je tedy tento stav pro vás obtěžující, vyhledejte lékařskou pomoc. Stejně tak učiňte v případech, že se zvonění v uších objeví po úrazech hlavy, nebo jsou doprovázeny dalšími příznaky, jako je například zvracení či závratě. Podle pennmedicine.org je také vhodné navštívit lékaře, pokud pískání trvá několik týdnů a pouze z jednoho ucha, a také pokud se jedná o pulzující zvuky. Ty totiž mohou značit kornatění tepen, nebo jiné cévní potíže.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze