Včera před polednem středoevropského času odstartovala čtyřstupňová raketa PSLV-XL z indického kosmodromu Šríharikóta. Uvnitř sebe měla uloženy dva satelity Evropské kosmické agentury (ESA) a Kanady, které byly vypuštěny na oběžnou dráhu 18 minut po startu. Satelity Proba-3 budou k sobě připojeny do té doby, než proběhne první uvedení do provozu. To by mělo nastat na počátku příštího roku.
„Proba-3 se vyvíjela mnoho let a byla podporována prostřednictvím programu ESA General Support Technology Program, který podporuje nové technologie pro vesmír. Je to vzrušující pocit vidět tento náročný počin vstoupit na oběžnou dráhu,“ uvedl ředitel ESA pro technologii, inženýrství a kvalitu Dietmar Pilz. Mise bude mít za úkol vytvořit umělé zatmění Slunce, a to tak, že se satelity seřadí za sebe, čímž vznikne stín. Formace musí být tak přesná, že dvojice satelitů musí být vůči sobě srovnána na milimetr.
Satelity byly umístěny na vysoce eliptickou oběžnou dráhu, která dosahuje vzdáleností až 60 500 km od Země. Kvůli této poloze bylo potřeba využít vysoce výkonnou raketu, která byla vybavena šesti posilovači na tuhá paliva, aby byla schopna vynést náklad do požadované výšky. Jakmile bude první sonda Proba-3 Occulter vrhat stín na sondu Coronagraph ze vzdálenosti 150 m, vznikne umělé zatmění Slunce na dobu šesti hodin. Díky tomu bude moci sonda pozorovat sluneční korónu.
Proba-3 successfully lifted off from Satish Dhawan Space Centre on @isro's PSLV-XL on 5 December 2024.
— European Space Agency (@esa) December 5, 2024
The double-satellite is the most ambitious member yet of our Proba family of experimental missions. Two spacecraft will fly together as one, maintaining precise formation down… pic.twitter.com/WKwFdyQ6CK
„Navzdory své slabosti je sluneční koróna důležitým prvkem naší Sluneční soustavy, má větší rozlohu než samotné Slunce a je zdrojem vesmírného počasí a slunečního větru,“ uvedl pro ESA hlavní výzkumník pro Koronograf ASPIICS Andrei Žukov. Touto misí se také prověří zcela nová technologie, která by měla přinést nové informace o koróně. Zároveň se ukáže, zda jsou dva samostatné satelity schopny spolupracovat s přesností na milimetr. „Dnes není praktické létat na oběžné dráze s jedinou 150 m dlouhou kosmickou lodí, ale pokud Proba-3 skutečně dosáhne ekvivalentního výkonu pomocí dvou malých kosmických lodí, mise otevře do budoucna nové způsoby práce ve vesmíru,“ uvedl generální ředitel ESA Josef Asbacher.