Plnění závazků ke snižování emisí skleníkových plynů se moc nedaří. Pokud se celý svět nezačne více snažit, vzroste teplota na planetě o 2,7 °C do konce tohoto století. Toto varování uvádí zpráva Emissions Gap Report 2021: The Heat Is On Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
Climate change is truly an existential crisis that threatens not only us, but succeeding generations.
— António Guterres (@antonioguterres) October 26, 2021
There is one path forward.
A 1.5 degree future is the only livable future for humanity.
Today at #UNGA, I urged leaders to get on with the job, before it’s too late. pic.twitter.com/k729712t9F
Celosvětové vlády budou jednat o dodržení závazků pro letošní rok na Konferenci OSN o změně klimatu 2021 v Glasgow (COP26). Chtějí, co nejrychleji zabránit globálnímu oteplování. Vědí, že by to mohla být poslední šance k udržení teplotního růstu pod 2 °C, nejlépe na 1,5 °C. Světová meteorologická organizace OSN uvedla, že koncentrace skleníkových plynů dosáhla rekordu již v loňském roce a svět není schopen zabránit rostoucím teplotám.
Podle reuters.com členské státy G20, které produkují 80 % celosvětových emisí, nedokáží splnit původní ani nové závazky do roku 2030. „Pokud v příštím desetiletí nedojde k žádnému smysluplnému snížení emisí, nikdy se nám nepovede snížit teplotní růst na 1,5 °C. Je naprosto nezbytné, aby všechny státy G20 slíbily, že souhlasí se snížením růstu teploty na planetě na 1,5 °C,“ řekl na tiskové konferenci generální tajemník OSN António Guterres.