V roce 2018 Microsoft doslova potopil jedno z jeho datových center na dno Skotského moře a ukázalo se, že tento experiment je jak ekologicky, tak ekonomicky praktický. Firma prohlásila pokus za úspěšný a vidí v něm velký potenciál, protože datové úložiště zůstalo na mořském dně nepoškozené.
I přestože se nám tato myšlenka může zdát divná, tým, který na Projectu Natick pracoval, předpokládal, že experiment povede ke spolehlivějšímu a energeticky efektivnějšímu uložení dat. Jejich předpoklad se o dva roky později ukázal jako správný.
📍 Scotland's Orkney Islands
— Microsoft (@Microsoft) September 14, 2020
A years-long effort proved that underwater datacenters are environmentally and economically practical. Oh, and they have one-eighth the failure rate of what we see on land.
More on Project Natick: https://t.co/rWEIj5awc4 pic.twitter.com/2OYP6VnG8l
Důležitým faktorem je, že ve vodotěsném prostředí s přísnou regulací teploty prakticky mizí problémy spojené s korozí, protože ta je způsobená kyslíkem a vlhkostí. Microsoft tvrdí, že podvodní datové centrum mělo jen osminu poruch oproti klasickým pozemním datovým centrům. To je zásadní z prostých důvodů – opravit podvodní server je totiž mnohem náročnější než ten na souši.