Rada Roskosmosu schválila včera prodloužení spolupráce na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) do roku 2028. Kvůli sankcím, které byly uvaleny na Rusko po napadení Ukrajiny, minulý rok Roskosmos oznámil, že se z ISS stáhne po roce 2024. NASA plánuje nepřetržitý provoz do roku 2030.
„Dnes Roskosmos uspořádal zasedání prezidia své vědecko-technické rady, které prověřilo a schválilo rozhodnutí rady hlavních konstruktérů o prodloužení životnosti ruského segmentu Mezinárodní vesmírné stanice do roku 2028,“ uvedl Roskosmos v prohlášení podle tass.com. Řešil se zejména technický stav ruské části stanice a potřebná opatření k prodloužení její životnosti. Již dříve šéf Roskosmosu poukázal na to, že ISS je zastaralá a posádka tráví stále dál více času údržbou stanice.
Za prodloužením spolupráce mohla být i skutečnost, že Rusko nyní pracuje na vlastní vesmírné stanici, ta by ale měla být umístěna na oběžnou dráhu až právě v roce 2028. ISS aktuálně představuje jednu z posledních spoluprací mezi Ruskem a Západem, jelikož většina byla kvůli válce na Ukrajině ukončena/přerušena. ISS funguje od roku 1998 ve spolupráci mezi NASA, ESA, CSA a Roskosmosem.
Roskosmos announced that its Scientific and Technical Council has approved today a recent recommendation of chief designers to extend the operation of the Russian ISS Segment until 2028. (The only small thing left is to get federal funding): https://t.co/vO4G1Sg5WW
— Anatoly Zak (@RussianSpaceWeb) February 21, 2023
Kromě této spolupráce se NASA minulý rok v létě s Roskosmosem dohodla na výměně sedadel při létání na ISS. Dohoda vznikla z toho důvodu, aby byla zaručeno, že na stanici bude pobývat vždy alespoň jeden astronaut NASA a kosmonaut Roskosmosu. Po 20 letech tak minulý rok v říjnu nasedla do americké kosmické lodi kosmonautka Anna Kikina a v raketě Sojuz se naopak na ISS svezl astronaut NASA Frank Rubio. Spolupráce na ISS se snaží do konfliktů na Zemi nevměšovat – ani jedna strana vesmírné stanice by totiž bez té druhé nemohla samostatně fungovat.