Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 2C v sobotu zasáhly vesnici na jihozápadě Číny jen několik hodin poté, co byla raketa vypuštěna. Ta odstartovala ve stejný den z kosmodromu Xichang Satellite Launch Center v jihozápadní provincii Sichuan. Na oběžnou dráhu vynesla výkonný satelit, který bude studovat gama záblesky. Čína však nemá znovupoužitelné rakety, a tak pokud nedojde k jejich shoření v atmosféře, dopadnou neřízeně zpět na Zemi.
Většina částí raket končí v oceánu, tentokrát však kus rakety dopadnul na obydlenou část, a navíc se za ním řinul oblak toxického žlutého kouře. Podle CNN šlo o vesnici Sien-čchia v provincii Kuej-čou, která se nachází jihovýchodně od místa startu. Místní úřady se nyní chystají trosky rakety odklidit a zároveň bylo obyvatelům vesnice zakázáno je fotit a natáčet.
Dým vycházející z kusu rakety byl pravděpodobně velmi toxický. Podle výzkumného pracovníka Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru Markuse Schillera, se nejspíše jedná o první stupeň rakety, který je poháněn směsicí oxidu dusíku a nesymetrického dimethylhydrazinu. „Tato kombinace vždy vytváří tyto oranžové kouřové stopy. Je extrémně toxická a karcinogenní. Každá živá bytost, která to vdechne, to bude mít v blízké budoucnosti těžké,“ uvedl.
Debris from a suspected Chinese rocket reportedly plummeted to the ground over a village in southwest China on Saturday. The video appears to show a trail of bright yellow smoke and villagers were seen running in the video, according to videos on Chinese social media. pic.twitter.com/5y3H1UfSQV
— LocusToday (@LocusToday) June 24, 2024
Čína má kosmodromy umístěné, na rozdíl od jiných agentur, ve vnitrozemí. Xichang na jihozápadě, Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě a Tchaj-jüan na severu. Výstavba mimo pobřeží byla zvolena během studené války strategicky, nyní to má ale spíše negativní dopady. NASA i ESA mají své kosmodromy postaveny u pobřeží a rakety vypouštějí směrem nad oceán, aby části raket případně dopadly do vody a neohrožovaly místní obyvatele.