Nově objevená černá díra se vyskytuje v naší sousední galaxii, která je nazývaná Velká Magellanova mračna. Černá díra je od Země vzdálena 160 000 světelných let a je 11krát těžší než Slunce, jak uvádí CNN. Astronomové ji našli pomocí Evropské jižní observatoře v Chile a pozorují, do jaké míry ovlivňuje gravitace černé díry pohyb blízké hvězdy, která je asi 5krát větší než naše Slunce. Tento způsob pro objevování černé díry byl použit poprvé, mohl by tak pomoci při odhalování dalších černých děr v naší Mléčné dráze i v ostatních galaxiích.
A hidden black hole has been discovered in our neighboring galaxy.
— CNN International (@cnni) November 11, 2021
Astronomers found it by using the European Southern Observatory's Very Large Telescope in Chile. It's the first time this way of detecting a black hole has been used. https://t.co/AdDiMnmy6a
Čím více budou mít astronomové informací o černých dírách, tím lépe mohou tyto obtížně rozpoznatelné vesmírné objekty pochopit. Vyzařují však rentgenové záření ve chvíli, kdy pohlcují okolní hmotu, nebo vytvářejí gravitační vlny, když do sebe narazí, případně se srazí s neutronovými hvězdami.
Je to poprvé, kdy astronomové objevili takto mladou černou díru, která je asi 100 milionů let stará. To je na poměry vesmíru velmi málo. V budoucnu by tak astronomové mohli tuto metodu využívat k nalezení dalších mladých černých děr, aby pochopili jejich vývoj a porovnali je s většími černými dírami, které už známe.