Vrtulník Ingenuity, který váží necelé 2 kg, provedl letos 19. ledna svůj třetí let a celkově se vznesl již po 40. Vrtulník se aktuálně nachází v kráteru Jezero a přesouval se z místa zvaného Airfield Z na místo Airfield Beta. Let trval podle NASA necelých 92 sekund a uletěl při rychlosti 3,2 m/s 178 metrů. Jeho solární panely jsou navrženy tak, aby byla helikoptéra schopná vzlétnout každý marťanský den na 90 sekund. Letové prostředí je však jiné než u nás – vrtulník létá v atmosféře, která má asi jen 1 % hustoty atmosféry Země.
Nedávno také zachytil Ingenuity rover Perseverance, který ho na Mars dostal. Rover jej vyfotil na písečné duně. Perseverance přistál společně s Ingenuity na Marsu v únoru 2021 do kráteru Jezero. Vrtulník i rover se však pohybují nezávisle na sobě, a tak se potkají jen občas. Zatímco vrtulník byl sestrojen hlavně pro testování letu na Marsu, Perseverance má za úkol hledat známky života.
This is 4️⃣0️⃣. 🎉#MarsHelicopter recently completed Flight 40. Ingenuity stayed aloft for 91.62 seconds, traveling 584 feet (178 meters) at an altitude of 33 feet (10 meters). https://t.co/FjF9IFKgtP pic.twitter.com/DPk8NkkuwX
— NASA JPL (@NASAJPL) January 20, 2023
Poslední měsíce rover rozmísťuje celkem 10 vzorků na povrchu Marsu, vytváří tak první sklad na jiné planetě. Zkumavky má rover duplicitní a jednu si ponechá uvnitř těla a druhou položí na místo pojmenované Three Forks. Sklad byl vytvořen ale pouze jako náhradní možnost, jak dostat vzorky na Zem. Prvotně je naplánováno, že se vzorky odeberou z roveru. Pokud by však došlo k jeho poškození, pomocí vrtulníku se posbírají zkumavky z povrchu. Návrat NASA plánuje na rok 2033.
První vrtulník na Marsu
NASA uvedla, že helikoptéra Ingenuity na Zemi váží 1,8 kg, ale na Marsu je to o něco méně – asi 1,5 kg. První pokus o let byl proveden 19. dubna 2021, kdy se jen krátce vznášel ve vzduchu a od té doby létá pravidelně. Vrtulník tak ukazuje, že je možné i při takto řídké atmosféře létat, což pomůže při budoucích misích s astronauty.