Společnost Rocket Lab dnes nad ránem středoevropského času vypustila z novozélandského kosmodromu sedm malých satelitů. Tato mise byla celkově 39. a nesla název „Baby Come Back“. Raketa Electron původně nebyla sestavena jako znovupoužitelná, ale společnosti se již několikrát podařilo nosnou raketu zachytit pomocí padáků a využít ji tak znovu. A úspěšně se o to pokusila i při tomto letu. Podle space.com se asi 17 minut po startu první stupeň rakety vrátil zpět na Zemi pomocí padáků a dopadl do Tichého oceánu, kde byl následně vyzvednut a bude podroben kontrole pro další využití.
Společnost později chce, aby 18metrová raketa Electron byla do budoucna vždy znovupoužitelná, stejně jako je Falcon 9 od SpaceX. Electron je však menší a nevejde se do ní tolik paliva, aby byla ještě schopna přistát, proto byly zvoleny padáky. Původně měly být rakety zachytávány pomocí vrtulníku, ale z tohoto plánu nejspíše sešlo.
Successful Launch? ✅
— Rocket Lab (@RocketLab) July 18, 2023
Payloads deployed for @NASA, @SpireGlobal, & @SFL_SmallerSats? ✅
Electron booster successfully recovered? ✅
We call that MISSION SUCCESS for Electron's 39th launch! pic.twitter.com/Fs44BS5sES
Zachycení nosné rakety bylo však vedlejším cílem mise. Důležité bylo vynést na oběžnou dráhu celkem sedm satelitů, což se také podařilo. Čtyři z nich patřily NASA. CubeSaty Starling budou fungovat nejméně půl roku ve výšce asi 570 km nad Zemí a budou mít za úkol testovat autonomní manévrování, vytvoření adaptabilní komunikační sítě mezi kosmickou lodí, sledování vzájemné relativní polohy a reakce na nové informace z palubních senzorů prováděním nových činností na jejich palubě. „Starling a schopnosti, které přináší pro autonomní velení a řízení rojů malých kosmických lodí, posílí schopnosti NASA pro budoucí vědecké a průzkumné mise,“ řekl Roger Hunter, projektový manažer NASA programu technologií malých kosmických lodí.