Webbův teleskop nahlíží do galaxií, kde vznikají hvězdy

Webbův teleskop nahlíží do galaxií, kde vznikají hvězdy
Fotografie: NASA, ESA, CSA a J. Lee (NOIRLab)
  • Pomocí přístroje MIRI může nahlédnout skrze prach v galaxiích
  • Hubbleův teleskop nemohl tak detailní pohled poskytnout
  • Díky infračervenému pozorování lze sledovat počáteční tvorbu hvězd

Vesmírný teleskop Jamese Webba dokáže pozorovat vesmír v infračerveném světle, a vidět tak věci, které jsou lidskému oku skryty. Vědci jej nedávno použili na pozorování galaxií, aby mohli sledovat, jak se z plynu a prachu formují nové hvězdy a ovlivňují vývoj celé své galaxie. Celý tým určil celkem 19 spirálních galaxií pro pozorování a Webbův teleskop jich prozkoumal zatím pět – M74, NGC 7496, IC 5332, NGC 1365 a NGC 1433.

Ve viditelném světle se tyto galaxie zdají být slabé, Webbův přístroj Mid-Infrared Instrument (MIRI) však vidí skrze galaxie a odhalil dutiny prachu, které lemují ramena spirál. „Přímo vidíme, jak energie z tvorby mladých hvězd ovlivňuje plyn kolem nich, a to je pozoruhodné,“ uvedl člen týmu Erik Rosolowsky z University of Alberta v Kanadě. Pozorování těchto oblastí bylo před vysláním Webbova teleskopu do vesmíru nemožné, jelikož Hubbleův teleskop neumí vidět v infračerveném světle, oblasti se tak zdály tmavé.

Tým PHANGS strávil roky pozorováním těchto galaxií na optických, rádiových a ultrafialových vlnových délkách pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu, Atacama Large Millimeter/Submilimeter Array a Very Large Telescope. Ale nejranější fáze životního cyklu hvězdy zůstaly mimo dohled, protože proces je zahalen v oblacích plynu a prachu,“ řekl člen týmu Adam Leroy. Až Webbův teleskop dokázal vidět skrze prach a ukázal, jak se hvězdy a galaxie vyvíjely v průběhu času.


Webbův teleskop zobrazuje galaxie v tak ostrých snímcích, že vědci mohou provést sčítání tvorby hvězd. To pomůže pochopit jejich formování v galaxiích a vznik dalších generací hvězd – nebo naopak to, proč se již další hvězdy netvoří. Přístroje MIRI a Near-Infrared Camera jsou dle NASA citlivé na emise polycyklických aromatických uhlovodíků, které jsou důležité při vzniku hvězd, právě tyto molekuly byly teleskopem detekovány při pozorování vybraných galaxií.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze