Nová zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) ukazuje, že s onemocněním COVID-19 zemřelo třikrát více lidí, než ukazují oficiální údaje. Organizace spojených národů (OSN) ve čtvrtek uvedla, že do konce loňského roku je s onemocněním spojeno více než 14,9 milionů úmrtí. To je o 13 % více, než je oficiálně nahlášeno.
Nearly 15 million deaths globally were linked to #COVID19 by the end 2021, according to @WHO.
— United Nations (@UN) May 6, 2022
The figure includes those who died directly from the disease as well as people who died from the pandemic’s devastating impact on health systems & communities. https://t.co/NMt5h4xYJX
Oficiální počet úmrtí přímo spojených s virem v období od ledna 2020 do konce roku 2021 je 5,4 milionů. Světová zdravotnická organizace do počtu obětí počítá také ty, kteří neměli přístup ke zdravotní péči z důvodu zahlcení nemocnic během největších vln. Polovina z dosud nezapočítaných úmrtí byla pouze v Indii. Podle nové zprávy tam v důsledku pandemie zemřelo 4,7 milionů osob. Indická vláda však uvedla počet obětí za dva roky pandemie daleko nižší, pouze 480 tisíc úmrtí.
Mothers, fathers, sister, brothers: #COVID19 took the lives of loved ones the world over. @WHO's new estimates show a death toll of around 14.9 million by end-2021. The sobering data underscores the need to invest in resilient health systems, incl. stronger information systems. https://t.co/7yV9kxDMjv
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) May 5, 2022
„Je to tragédie. Je to ohromující číslo a je důležité, abychom uctili ztracené životy a abychom dohnali politiky k odpovědnosti. Pokud nebudeme znát skutečné počty úmrtí, promeškáme příležitost, jak se lépe připravit na budoucí pandemie,“ uvedla pro bbc.com doktorka Samira Asma z datového oddělení WHO.
Kromě Indie patří mezi země s větším počtem obětí také Pákistán, Rusko, Indonésie, Amerika, Brazílie, Mexiko a Peru. Nejvíce se od výsledků WHO liší nahlášený počet v Africe, kde bylo obětí 11,6× více. V Indii pak byl počet obětí 9,9krát vyšší.