Pět let od představení prvního iPhonu a čtyři roky po prvním Androidu panovalo stále nadšené okouzlení ohledně chytrých telefonů a dotykových displejů. A snad každý v té době pochopil, že telefon je svým způsobem jen zmenšený počítač. A protože se Microsoftu v oblasti telefonů nikdy moc nedařilo, snažil se na to jít z druhé strany: přesvědčit svou širokou uživatelskou základnu, že počítače jsou jen zvětšené chytré telefony.
A právě z toho plynula ona revolučnost, která byla patrná zejména na uživatelském rozhraní. To se nazývalo „Metro“, přišlo s dlaždicemi a zaměřením na dotykové obrazovky a bylo obtížné ovládat myší a klávesnicí, což je způsob, jakým většina uživatelů stolních počítačů komunikuje se svými počítači. Odstranění známé nabídky Start ve prospěch rozhraní Metro bylo pro mnoho uživatelů sporným bodem.

Pokud by výše určené výtky šlo odbýt slovy, že si na to lidé zvyknou, pak ale Microsoft přišel s dalším nápadem okopírovaným z mobilních systémů. Obchod Windows Store a jeho nabídka aplikací pro rozhraní Metro nebyly tak robustní a atraktivní jako pro iOS nebo Android. Jinými slovy, vývojářům se nechtělo složitě překopávat své aplikace do nového rozhraní. Kombinace starých aplikací a nového operačního systému pak byla díky zpětné kompatibilitě Windows funkční, ale z uživatelského hlediska to bylo peklo.
Internet tak zaplavila řada návodů, jak z osmiček udělat sedmičky, alespoň vizuálně. A po zhruba roce kapituloval i Microsoft, a to vydáním Windows 8.1, které byly pro uživatele „Osmiček“ dostupné jako volně stažitelná aplikace. I když oficiální podpora Windows 8 skončila až v roce 2016, jak velí korporátní cyklus, tak rychlé uvedení nástupce nenechává nikoho na pochybách, že tak Microsoft přiznává, že udělal krok do slepé uličky.
Ostatně ani Windows 8.1 nebyla jako jakýsi „kočkopes“ moc populární a za další dva roky přišel jejich nástupce v podobě Windows 10, který se pak na výsluní hřál dlouhých šest let a v podstatě dvojnásobek, pokud počítáme skutečnou přízeň uživatelů a ne plány manažerů Microsoftu. Ti tak dostali cennou lekci, co že je vlastně na jejich softwaru nejcennější.