Hydratace je pro tělo klíčová. Co vše ovlivňuje správný pitný režim?

Hydratace je pro tělo klíčová. Co vše ovlivňuje správný pitný režim?
Fotografie: unsplash.com
  • Nejvíce jsou dehydratací ohroženi starší lidé a malé děti
  • Prvními příznaky nedostatku vody jsou bolesti hlavy, suchá kůže a zvýšený tep
  • Při dlouhodobé dehydrataci hrozí infarkt, ledvinové kameny a otékají končetiny

Správný pitný režim je jedním ze základních prvků pro správné fungování těla. Každé tělo potřebuje jiné množství tekutin a není možné všeobecně určit, jaké množství je to správné. Kromě pohlaví, množství přijímaných tekutin ovlivňuje i věk, tělesné proporce, ale i klima. Jedno je ale jasné, pokud nebudeme tělu dodávat dostatek tekutin, nebude správně fungovat. Co všechno hydratace významně ovlivňuje?

Voda ovlivňuje v těle vše

Je to tak – bez vody nemůžeme příliš dlouho přežít a pokud nedáváme tělu dostatek tekutin, přejde do „nouzového režimu“, což může znamenat zdravotní potíže. Nejvíce jsou ohroženi starší lidé, kteří už nemusí pociťovat žízeň a zapomínají pít, a potom samozřejmě malé děti, u kterých příjem tekutin musí kontrolovat rodiče.

Jak uvádí Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, už při ztrátě 10 % tělesné vody se naše srdce musí více snažit, aby rozvedlo okysličenou krev do všech orgánů a jelikož je krev hustá, hrozí cévní mozková příhoda nebo infarkt myokardu. Nedostatek tekutin se podepisuje na okysličení celého těla a prvními příznaky tak je bolest hlavy, vysušená kůže, únava a rychlejší puls. Pokud se včas nerehydratujeme, změní se i barva moči, která ztmavne. Dlouhodobý nedostatečný přísun tekutin vede i k zácpě.

Bolest hlavy

Pokud je tělo dehydratované, ovlivňuje to všechny procesy. Podle Cleveland Clinic mozek obsahuje více než 70 % vody a stejně na tom je i naše srdce. Pokud tyto dva orgány nefungují, jak mají, je to problém pro celé tělo. Postupně mohou vznikat ledvinové a močové kameny, záněty, otoky končetin a stoupá riziko osteoporózy.

Co nejlépe pít?

Neperlivá voda je samozřejmě nejlepší volbou, neuděláte ale špatně ani s čajem, minerálními vodami či naředěným džusem. Pokud nejste zvyklí pít jen čistou vodu, zkuste si ji ochutit citronem, mátou či ovocem. V případě, že víte, že jste ztratili více tekutin než obvykle (nemoc, horečka, průjem, zvracení), můžete si v lékárně zakoupit rehydratační roztok, který slouží k doplnění elektrolytů a rychlejšímu zavodnění organismu. A nezapomínejte ani na ovoce či zeleninu, která má vysoký podíl vody a i vlákniny.

Naopak je dobré vyhýbat se sladkým nápojům. Obsah vody v nich nelze samozřejmě popřít, takže i ty vám dodají hydrataci, ale zároveň také cukry, které musí tělo zpracovat. Nejhůře je na tom alkohol, jak asi tušíte, jelikož tělo dehydratuje. Pokud si tedy (zvláště teď mezi vánočními svátky) dopřejete alkohol, nezapomínejte na doplnění nealkoholických tekutin. Nejlépe uděláte, když po konzumaci alkoholu před spaním vypijete velkou sklenici vody. Tělo si pak lépe s odbouráváním alkoholu poradí.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze