Mise Artemis jsou naplánované několik let dopředu a očekává se, že povedou k trvalému pobytu astronautů na Měsíci. To bude vyžadovat postavení měsíční základy a silnic. Kromě toho bude potřeba dovézt na Měsíc to nejdůležitější – kyslík. Převážení ze Země by bylo nákladné, a tak NASA hledá možnosti, jak získat kyslík přímo na Měsíci. Na Marsu se přístroji MOXIE již podařilo vytvořit z atmosféry kyslík, na Měsíci ho bude ale potřeba pro astronauty mnohem více. Navíc by se mohl využívat i jako palivo do raket.
NASA kvůli novým technologiím, které bude potřebovat na Měsíci, zřídila iniciativu Lunar Surface Innovation Initiative (LSII), do kterého se mohou zapojit nejrůznější instituce a firmy, aby pomohly k vyvinutí nových technologií, které budou využívat zdroje přímo na Měsíci.
NASA tak plánuje vytvořit zakázku Lunar Infrastructure Foundational Technologies (LIFT-1), kdy bude hlavním cílem demonstrovat technologie s využitím in situ zdrojů, tedy z místních. „Demonstrace LIFT-1 vytváří životaschopnou cestu ke startu, přistání a provádění operací na měsíčním povrchu. Využití zdrojů in situ je zásadní pro umožnění trvalé přítomnosti dále od Země. Stejně jako potřebujeme spotřební materiál a infrastrukturu k životu a práci na naší domovské planetě, budeme potřebovat podobné podpůrné systémy na Měsíci, aby posádka a roboti fungovali bezpečně a produktivně,“ uvedl v prohlášení Dr. Prasun Desai, zástupce administrátora Ředitelství mise vesmírných technologií.
We’re hosting a virtual industry forum on Monday, Nov. 13 at 1pm ET to discuss a newly released Request for Information for LIFT-1, a future lunar surface resource utilization demo in support of @NASAArtemis missions. Learn more and register here: https://t.co/0E2uQ3HuQE pic.twitter.com/RiVTZ2FzHh
— NASA Technology (@NASA_Technology) November 7, 2023
Kromě kyslíku chce NASA využít lunární regolit na co nejvíce potřebných zdrojů, které budou astronauti na Měsíci potřebovat. Sloučeniny nacházející se v měsíční půdě by mohly vyřešit pohonné hmoty i pěstování rostlin. ESA aktuálně pracuje na projektu Discovery, který má za úkol vyřešit hydroponické pěstování rostlin na Měsíci s využitím minerálních živin z lunárního regolitu. Všechny tyto technologie by se pak měly přenést i na Mars, kam bude cesta trvat mnohem déle a bude tak důležité využít co nejvíce místních zdrojů.