Vítám vás u dalšího dílu, kde si objasňujeme zažité mýty, které kolují mezi lidmi, ale nejsou tak úplně pravdivé. Dnes se zaměříme na velbloudy. Už jako malé děti jsme mohli slýchat, že velbloud má dva hrby proto, že cestuje pouští, kde se žádná voda nenachází a on v nich tak uchovává vodu na později. Jenže v hrbech si velbloud vodu nenese. Jak to tedy ve skutečnosti je?
Je to tuk
I když velbloudi umí přežít opravdu dlouho bez vody, nemají ji uloženou v hrbech – tam se nachází tuk. Oba hrby slouží pro ukládání tuku, kdy jsou velbloudi vystaveni prostředí, kde není ani voda, ani potrava. Podle livescience.com dokáže velbloud přežít bez potravy i pět měsíců, pokud je jeho hrb plně zásobený tukem. Jak jej postupně spotřebovává, hrby se pak vyprázdní a jsou padají na bok.
Velbloudi se s hrby ale nerodí, začnou se jim tvořit přibližně v jednom roce života. Většina zvířat si tvoří zásobu tuku v břišní oblasti, ale velbloudi na to mají speciální „úschovnu“. A jelikož se v hrbech udržuje tuk, tak jak tedy dokážou vydržet klidně i dva týdny bez vody? Odpovědí je jedinečný tvar jejich krevních buněk. Ty jsou totiž oválné a umožňují velbloudům pojmout obrovské množství vody najednou.
Velbloud dokáže najednou vypít klidně i 110 litrů vody. Když jsou takto zavodnění, jejich buňky změní tvar a postupně se pak vracejí do oválného tvaru. Podle britannica.com oválný tvar buněk také usnadňuje proudění krve v době, kdy je vody v těle málo. Tato zvířata jsou navíc do pouště stvořena, a tak dokážou vodu až neuvěřitelně zadržovat a využít ji do poslední kapky. Například jejich výkaly jsou suché a jsou schopni zachycovat vlhkost při dýchání.
Obrovské množství vody má tedy velbloud uložené v krevním oběhu a zásobu tuku zase v hrbech. Jsou tak naprosto perfektně fyziologicky vybaveni na to, přežít v poušti bez vody a jídla daleko déle než jiná zvířata.
Tuk uložený v hrbech slouží také pro lepší regulaci teploty. V poušti panují přes den opravdu vysoké teploty a pokud by měl velbloud tuk uložený v oblasti břicha, jeho tělo by více zadržovalo teplo a docházelo by tak k přehřátí. Tím, že je tuk uložen mimo, k tomu nedochází. Naopak v noci, kdy může být na poušti opravdu zima, mohou přebytečné teplo rozptýlit po celém těle.
Až tedy někde na dovolené uvidíte velblouda, na kterém se můžete svézt, podle hrbů můžete poznat, jak se o něj majitelé starají. V případě, že jsou hrby malé a převrácené na stranu, je jasné, že velbloud využívá zásoby. Pokud jsou hrby vzpřímené, je dobře živený.