První kapesní počítač od Applu neuspěl, protože předběhl svou dobu

Slepé uličky
První kapesní počítač od Applu neuspěl, protože předběhl svou dobu
Fotografie: Apple

Když se řekne Apple, vybaví se většině lidí iPhone nebo iPod, či další podobně vizionářské produkty, které změnily směrování vývoje spotřební elektroniky. Odvrácenou stranou takového vizionářství jsou slepé uličky jako je Apple Newton. S odstupem času to ale vypadá, že tento kapesní počítač neuspěl, protože přišel příliš brzy.

Když se řekne kapesní počítače, většina lidí si vybaví značku Palm, která přišla v roce 1996 a až do nástupu chytrých telefonů ovládala většinu tohoto trhu. Ještě o čtyři roky dříve však přišlo zařízení, které vypadalo dost podobně a jmenovalo se Apple Newton MessagePad.

Vypadal podobně jako dnešní chytré telefony, jen se neovládal prstem, ale stylusem. A protože bylo vyklepávání jednotlivých písmenek příliš pomalé, snažil se přijít s tehdy revolučním přístupem: rozpoznáváním psaného písma. Nešlo však o jednotlivá písmena, jak to později dělal Palm, ale o celá slova. Dokonce zde byla přítomna i jakási „umělá inteligence“, kterou jste mohli postupně učit svůj pravopis.

Myšlenka to byla revoluční a pokud by fungovala, jak by měla, možná bychom dnes počítače a telefony ovládali jinak. Jenže zde se Apple přecenil a i přes velké vypětí, které mělo údajně vést až k sebevraždám z přepracování v programátorském týmu, funkce jen málokdy fungovala, jak měla.

Apple Newton
I když se zařízení dalo držet jednou rukou, nebylo tak kompaktní, jako pozdější Palmy.

Vysoké náklady na vývoj a hardware, na kterém by mohl Newton OS běžet, se podepsaly na vysoké ceně. Zařízení běžně stála kolem tisíce dolarů, což by v dnešních cenách bylo přes 50 tisíc korun. Ještě hůře však byly stravitelné rozměry, které nebyly dostatečně kapesní. Když se pak v roce 1996 objevily první Palmy, hodil Steve Jobs ručník do ringu a poslední Newtony opustily továrnu o dva roky později.

Správný nápad v nesprávnou dobu

S odstupem času není neúspěch Newtona ani tak otázkou jeho nedostatků, jako spíše toho, že předběhl svou dobu. Mluvíme o první půlce 90. let, kdy i v USA řada uživatelů teprve objevovala svět osobních počítačů.

Chvíli to vypadalo, že Apple na podobné pokusy s kapesními počítači zanevřel. Tři roky po zrušení Newtonu přišel na svět první iPod, který se naopak zaměřoval na hudbu a zábavu. Necelou dekádu po něm přišel v roce 2007 iPhone následovaný v roce 2010 iPadem. A právě ten jakoby duchovně navázal na Newtony, třeba ohledně toho, co se práce s perem týče – celkově se oba dva snaží maskovat to, že jsou počítače, ale tváří se spíše jako velmi chytré zápisníky.

iPad
Práci s perem zdůrazňuje Apple u každého nového iPadu.

S touto premisou můžeme povídání o Apple Newtonovi uzavřít tím, že to nebyl neúspěch, ani slepá ulička – jen si na své přijetí širším publikem musel dvě desetiletí počkat.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze