Sonda Juno byla vypuštěna v roce 2011 a pět let jí trvalo, než se dostala k Jupiteru, kde studovala jeho měsíce, prstence i samotnou planetu. Juno ukončil hlavní misi minulý rok a NASA schválila její prodloužení do roku 2025. Po průletech kolem měsíců Ganymede a Europy se nyní kosmická loď zaměří na další měsíc – Io.
„Tým je opravdu nadšený, že rozšířená mise Juno zahrnuje studium měsíců Jupiteru. S každým blízkým průletem jsme byli schopni získat spoustu nových informací,“ řekl hlavní výzkumník Juno Scott Bolton. Při průletu kolem Ganymede v roce 2021 získala sonda informace o jeho povrchu i atmosféře. Při průletu kolem Europy Juno pozoroval ve 3D jeho ledový povrch díky mikrovlnnému radiometru (MWR), který poskytl pohled pod ledovou krustu.
Juno's continued exploration of Jupiter’s inner moons! 🛰️
— NASA Marshall (@NASA_Marshall) December 14, 2022
The solar-powered spacecraft performed a close flyby of Ganymede in 2021 and of Europa earlier this year. It provided a look beneath the water-ice crust of Ganymede and Europa.
More >> https://t.co/AcklCzYnpJ
Ganymede a Europa obsahují oceány vody, které se nacházejí pod kilometry tlustou ledovou krustou. Nyní se Juno zaměří na měsíc Io, který představuje úplný opak. Tento měsíc je nejvulkaničtějším místem v celé Sluneční soustavě a sonda se při průletech kolem něj dostane až na vzdálenost 1 500 km od jeho povrchu. Měl by tak poskytnout snímky s vysokým rozlišením a pohled na měsíc pokrytý magmatem. Celkem kolem měsíce prolétne devětkrát.
Vulkanický měsíc Io
Tento Jupiterův měsíc je čtvrtým největším ve Sluneční soustavě. Odhaduje se, že se na něm nachází více jak 400 aktivních sopek. Tato vulkanická činnost je ovlivněna slapovými jevy, jež jsou způsobeny vlivem Jupiteru, Europy a Ganymedu. Erupce vytvářejí na povrchu Io oblaka síry a oxidu siřičitého, která dosahují výšky až 500 km. Kvůli neustále proudící lávě se povrch měsíce pořád přetváří. Teplota na jeho povrchu má v průměru -143 °C, ale v místech se sopečnou činností je teplota přibližně 17 °C.