Federální úřad pro letectví (FAA) nedávno ukončil vyšetřování druhého testovacího letu a SpaceX doporučil úpravy na nosné raketě i horním stupni, aby znovu nedošlo k výbuchu. SpaceX samozřejmě ihned po nevydařeném letu začal pracovat na odstranění potíží a v celkově třetí prototyp obří rakety Starship již čeká na odpalovací rampě v kosmodromu Starbase v jižním Texasu. Kdy však dojde ke startu zatím není jasné – společnost musí počkat na povolení letu od FAA.
„Starship dokončila nácvik startu, bylo naloženo více než 10 milionů liber pohonné hmoty do Starship a Super Heavy a provedlo se odpočítávání jako při letu na T-10 sekund,“ uvedl Elon Musk na začátku týdne na sociální síti X. Raketa byla naplněna více jak 4,5 miliony kilogramů kapalného metanu a kapalného kyslíku. Obě části rakety dohromady měří 121 metrů. Nosná raketa Super Heavy má celkem 33 motorů Raptor a horní stupeň Starship jich má šest.
Raketa byla navržena tak, aby byla schopna přepravovat lidi i náklad na delší vesmírné mise, zejména pak na Měsíc a Mars. Původně měla začít přepravovat lidi už v tomto roce, ale jelikož doposud nebyla schopna ani obletět Zemi, byly veškeré lety posunuty. Starship má za sebou zatím pouze dva testovací starty a aby mohla letět s astronauty, bude jich potřeba ještě nespočet. Vše se ale zdržuje kvůli povolení, které je potřeba ke každému letu.
Starship completed its rehearsal for launch, loading more than 10 million pounds of propellant on Starship and Super Heavy and taking the flight-like countdown to T-10 seconds pic.twitter.com/1px7nyzhqQ
— SpaceX (@SpaceX) March 4, 2024
Poslední let proběhl 18. listopadu minulého roku, kdy nejdříve explodovala nosná raketa a následně i horní stupeň. Podle space.com FAA identifikoval celkem 17 nápravných opatření, která musí SpaceX před dalším letem splnit. 10 z nich je na raketě Starship a zbývající jsou na nosné raketě. Pokud se další letový test podaří, raketa obletí zeměkouli a přistane do oceánu poblíž Havaje.