Pokud rádi pozorujete noční oblohu, pak se zítra nezapomeňte dívat. Zítra v noci a ve středu nad ránem můžeme z Česka pozorovat na noční obloze několik vesmírných objektů, jež budou uskupeny na jednom místě. Počasí navíc v těchto dnech přeje, jelikož má být na většině našeho území zcela jasno. Stačí tak najít místo, které je co nejméně osvětlené, a to jak od pouličního osvětlení, tak od domácností.
Pro pozorování stačí najít Měsíc a po půlnoci jihozápadně od něj uvidíte hvězdokupu Plejády. Pokud vlastníte alespoň malý dalekohled, můžete vidět i Uran. Bez něj ale můžete na východ od Měsíce spatřit Mars, který je lehce načervenalý, a jižně Jupiter, jenž je na obloze zřetelnější než ostatní planety.
Kromě toho můžete na jihovýchodě pozorovat oranžovou hvězdu Aldebaran, která je součástí hvězdokupy Hyády. A pokud vydržíte až téměř do svítání, jižně od ubývajícího srpku Měsíce můžete podle earthsky.org vidět hvězdu Betelgeuse. Tato hvězda se nachází v souhvězdí Orion a je to od Země nejbližší červený veleobr a také potenciální supernova. Vědci očekávají, že vybuchne velmi brzy, ačkoliv se výbuch supernovy dá odhadnout jen velmi těžce. Může nastat dnes, ale i za tisíc let.
On Monday and Tuesday mornings, look east before sunrise for an eye-catching sight. On Monday, the waning crescent moon will lie close to the glimmering Pleiades star cluster. Red Mars and bright Jupiter will lie nearby. Read more at: https://t.co/n6c6gePlBg pic.twitter.com/U4GATnJiT4
— EarthSky (@earthskyscience) July 28, 2024
Kromě této podívané se také blíží meteorický roj Perseidy. Už nyní kolem Země prolétají kousky z komety 109/P/Swift-Tuttle, ale počet meteorů za hodinu je ještě slabý. Nejlepší noc pro pozorování bude z 12. na 13. srpna, kdy bude možné pozorovat až 90 meteorů za hodinu – pokud bude jasná obloha. Kazit výhled bude lehce Měsíc, který sice nebude v úplňku, ale i tak bude osvětlen z 50 %.