Vědecký tým z Montrealské univerzity vedený Caroline Piauletovou našel důkazy, že dvě exoplanety, které obíhají kolem červeného trpaslíka, jsou z velké části tvořeny vodou. Obě se nacházejí v jednom planetárním systému, který je vzdálený od Země 218 světelných let v souhvězdí Lyry. Jedná se o planety Kepler-138c a Kepler 138d.
Obě exoplanety byly pozorovány pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu a již vysloužilého dalekohledu Spitzer. NASA uvedla, že voda nebyla u exoplanet Kepler přímo detekována, ale astronomové porovnáváním velikostí a hmotností planet došli k závěru, že až polovina jejich objemu by měla být tvořena z materiálu který je lehčí než kámen, ale těžší než vodík nebo helium, které tvoří většinu plynných obrů. Nejpravděpodobnějším kandidátem na složení je tak voda.
Two super-Earth exoplanets orbiting a red dwarf star may be "water worlds." They are 218 light-years away in the constellation Lyra, and are unlike any planet found in our solar system. https://t.co/vz4ahF6ytB pic.twitter.com/NNdv7OyzAT
— NASA Exoplanets (@NASAExoplanets) December 15, 2022
„Je to zatím nejlepší důkaz pro vodní světy – typ planety, o které astronomové již dlouhou dobu teoretizovali, že existuje“ uvedl spoluautor studie Björn Benneke. Obě planety jsou objemově více jak třikrát větší něž Země a dvakrát těžší – mají ale mnohem nižší hustotu než Země. Planety však nejspíše neobsahují oceány s vodou jako tady. Teplota v atmosféře Kepler-138d se pravděpodobně pohybuje nad bodem varu, astronomové tak předpokládají, že bude tvořena z páry. V jakém stavu se však voda nachází pod atmosférou zajím není jasné.
Exoplanety v obyvatelné zóně
Ani jedna planeta se nenachází v takzvané obyvatelné zóně, jelikož kolem své hvězdy obíhají příliš blízko. Podle dat z Hubbleova i Spitzerova dalekohledu však výzkumný tým našel důkazy o nové exoplanetě v tomto planetárním systému – Kepler-138e – která by se měla nacházet v obyvatelné zóně. Tato planeta je malá a rok na ni trvá pouhých 38 dní. Další informace o této exoplanetě jsou však zatím záhadou. „Jak se naše nástroje a techniky stanou dostatečně citlivými na to, aby našly a studovaly planety, které jsou dále od jejich hvězd, můžeme začít nacházet mnohem více těchto vodních světů,“ uvedl Benneke.