Indie chce pojmenovat místo přistání Chandrayaan 3 „Shiv Shakti Point“

Indie chce pojmenovat místo přistání Chandrayaan 3 „Shiv Shakti Point“
Fotografie: unsplash.com
  • Uvedl to indický premiér při návštěvě Indické vesmírné agentury
  • Jméno je však zatím neoficiální, a to do doby, než bude schváleno Mezinárodní astronomickou unií
  • Rover i lander nadále pokračují ve svých vědeckých pracích

Oblast jižního měsíčního pólu nyní poprvé prozkoumává lander Vikram a rover Pragyan v rámci indické mise Chandrayaan 3. Podle space.com chce indický premiér Naréndra Módí pojmenovat místo přistání Shiv Shakti Point. První dvě slova pocházejí z hinduistické mytologie a znamenají v sanskrtu Šiva a síla. Šiva představuje nejvyšší bohyni v hinduismu a síla má odkazovat na vytrvalost vědkyň.

V roce 2019 se Indie pokusila o první přistání na Měsíci s misí Chandrayaan 2. Modul však nedokázal přistát a zřítil se na měsíční povrch. I toto místo chce premiér pojmenovat, a to Tiranga Point. Jedná se opět o sanskrtské slovo, které v překladu znamená tři barvy a má odkazovat na trikoloru v indické vlajce. „Bude to inspirace pro každé úsilí Indie. Připomene nám, že jakýkoli neúspěch není konečný,“ uvedl premiér při návštěvě Indické vesmírné agentury (ISRO).

Pojmenování míst je zatím neformální. Aby mohlo být oficiální, musí být schváleno Mezinárodní astronomickou unií, která uděluje jména nebeským tělesům. Jelikož musí jména splňovat určité podmínky, mnoho z nich je pojmenováno bez oficiálního schválení a slouží pouze jednotlivým agenturám pro lepší orientaci. Například NASA má takto pojmenované jednotlivé oblasti na Marsu, ale jen některé jsou oficiálně přijaté.


Lander Vikram a rover Pragyan nadále pokračují ve studiu měsíčního povrchu. Teplotní sondě ChaSTE, vybavené deseti teplotními senzory, se podařilo naměřit různé teploty měsíčního povrchu v různých hloubkách, což je pro oblast jižního měsíčního pólu poprvé. Pragyan se již vzdálil od landeru a dnes ráno pořídil jeho fotografii. Rover to nemá úplně jednoduché, jelikož se v oblasti nachází mnoho kráterů, kterým se musí vyhýbat. Pokud by do některého zapadl, jeho mise by byla u konce.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze