Prototyp Starship zanedlouho otestuje zážeh motorů

Prototyp Starship zanedlouho otestuje zážeh motorů
Fotografie: unsplash.com
  • SpaceX vyzkoušel ochlazení a roztočení čerpadel motoru a těsně před zážehem byl test ukončen
  • Dalším krokem bude zážehový test motorů
  • Testuje se zatím pouze horní stupeň rakety Starship

Další prototyp Starship s číslem 25 je již připraven na odpalovací rampě v kosmodromu Starbase. Jedná se pouze o druhý stupeň rakety – nosná raketa Super Heavy zatím vyvezena nebyla. Na raketě zatím proveden zážeh motorů nebyl, ale SpaceX provedl test motoru Raptor. „Starship 25 dokončila ochlazení a roztočení čerpadel motoru Raptor jako při letu a zastavila se těsně před zážehem motoru. V důsledku testu vytvořil kryogenní kapalný kyslík pod raketou viditelný mrak. To prověřilo životně důležité systémy před nadcházejícím statickým zážehem,uvedla společnost 22. června.

Následovat tedy budou takzvané statické zážehy motorů, kdy se motory na několik vteřin zapálí a otestuje se jejich funkčnost, zatímco raketa je neustále připevněna k zemi. Zážehem se také otestuje odpalovací rampa, která byla postavena přímo pro start Starship. Kompletně složená raketa se skládá z prvního a druhého stupně a dohromady měří podle SpaceX 120 metrů. Obě části jsou znovupoužitelné a poháněné motory Raptor. Na nosné raketě je motorů 33 a na horním stupni je jich 6.

Takto sestavená raketa letěla pouze jednou, a to 20. dubna, kdy se měla dostat na oběžnou dráhu, obletět zeměkouli a přistát do vody poblíž Havaje. Nic z toho se však nestalo – necelé 4 minuty po startu byla provedena autodestrukce, jelikož na nosné raketě začaly postupně vypadávat motory a raketa už nebyla schopna držet směr. Přesto však SpaceX ohodnotil tento test za úspěšný, jelikož raketa byla schopna vzlétnout.


Elon Musk nedávno uvedl, že by další pokus o testovací let by mohl proběhnout do 6 až 8 týdnů. Tento časový úsek je však velmi nepravděpodobný, jelikož SpaceX ještě ani neoznámil, zda se ukončilo vyšetřování, které zahájil Federálního úřadu pro letectví po zničení Starship. Úřad totiž pozastavil povolení pro lety těchto prototypů, musí se tak čekat, až jej obnoví.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze