Samoobslužné pokladny: pro jedny pohodlné řešení, pro druhé zbytečné potíže

1
Samoobslužné pokladny: pro jedny pohodlné řešení, pro druhé zbytečné potíže
Fotografie: vygenerováno pomocí AI ChatGPT
  • Většinou u menších nákupů samoobslužná pokladna ušetří čas
  • Problém může nastat s vážením zboží i s prodejem alkoholu
  • Některým lidem také vadí hledání čárového kódu nebo prodej zboží na kusy

Samoobslužné pokladny jsou dnes prakticky standardem v supermarketech i hypermarketech. Setkáváme se s nimi ale stále častěji i v jiných obchodech než jen těch s potravinami. Když tento trend přišel do České republiky, nejprve lidi zajímalo, jak se bude hlídat to, zda všichni poctivě namarkují své zboží a zda si mladiství nebudou kupovat alkohol. Odpověď jsme získali, jakmile jsme si k samoobslužné pokladně stoupli a chtěli namarkovat zboží.

Ach ta váha

Obchod propaguje samoobslužnou pokladnu jako něco, co ušetří čas a nemusíte stát frontu. Jenže pokud nejste zrovna zběhlí v hledání čárového kódu a hledání ovoce, zeleniny a pečiva mezi desítkami položek, pak vás může tohle všechno zdržet. Navíc každou namarkovanou položku musíte vložit vedle na váhu, která zkontroluje, zda se opravdu jedná o dané zboží.

A většinou váha funguje správně, ale u některých položek je to trochu boj. Jako příklad stačí uvést okurku hadovku, která se klasicky prodává na kusy. Jenže každá okurka je jinak těžká a váha je nastavená jen na určitý rozptyl a pokud se do něj nevejdete, pak se nad vámi rozsvítí červené světýlko a musíte vyčkat na obsluhu, která kódem potvrdí, že opravdu kupujete okurku. To stejné se může stát i s plněným pečivem jako jsou třeba šátečky.

A problém přichází i ve chvíli, kdy si přinesete vlastní tašku, protože pokud si chcete zboží dávat po namarkování do tašky, bude potřeba, aby vám ji prodavačka nejdříve odsouhlasila na váze, jinak vás pokladna nepustí k namarkování. V opačném případě musíte zboží vyskládat z vozíku, namarkovat, položit na váhu a po zaplacení teprve vkládat do tašky. Zda ale v tomhle případě ušetříte nějaký ten čas oproti normální pokladně, je už otázkou. Pokud si ale tašku zakoupíte v obchodě, váha s ní počítá a zboží můžete rovnou vkládat do ní.

Potřeba je také počítat s tím, že jakmile namarkujete jakýkoliv alkoholický nápoj, je nutné, aby vám jej pokladní odsouhlasila. Důvod proč tomu tak je, je zřejmý a nutný, ale i toto, i když nepatrné zdržení, může někoho otrávit od návštěvy samoobslužné pokladny.

Klubové kartičky

Každý obchod má některé akce podmíněné tím, že si musíte pořídit jejich členskou kartu. Ta může být uložena v aplikaci v telefonu nebo ji můžete mít fyzicky u sebe. A s načtením karty může nastat u samoobslužné pokladny další problém. I když to nebývá úplným pravidlem, může se stát, že z telefonu nelze kartu načíst. A pokud kartu nevlastníte, pak se připravte na to, že vás pokladna i tak vyzve k načtení.

Samoobslužné pokladny rozhodně nejsou úplně špatný nápad, ale jsou určeny spíše pro ty, kteří mají v košíku pár položek a také jsou pohodlnější pro mladší generaci, která nemá s technologiemi problém. Pokud je možnost, většina z nás zajde k pokladně s pokladní. U ní totiž nemusíme případné překážky řešit my, ale pokladní. A to je pro nás prostě pohodlnější řešení.

Diskuze ke článku
Pavel Prokop
To se ale netýká rozhodně všech pokladen, tohle mají třeba v Kauflandu, ale v Tescu nebo Bille tohle není.
Navíc když jste chytrá a ten čas skutečně ušetřit dáváte si to do té vaší tašky a rovnou si to markujete, na pokladně pak jen zaplatíte a odcházíte, pokud nebudete mít kontrolu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze