Čínská sonda Chang'e 6 je nyní na cestě k Zemi a návratová kapsle by měla přistát zítra v ranních hodinách SELČ. Uvnitř kapsle jsou přibližně dva kilogramy lunárního regolitu, který byl odebrán z odvrácené strany Měsíce. Na Zemi se tak dostane měsíční půda z této oblasti poprvé. Čína byla také první zemí, které se podařilo na odvrácené straně Měsíce přistát. Při komunikaci s landerem po celou dobu pomáhal satelit Queqiao-2, který obíhá na oběžné dráze Měsíce.
Sonda odstartovala 3. května na vrcholu rakety Dlouhý pochod 5 a téměř měsíc směřovala k naší jediné přirozené družici. 1. června lander přistál na odvrácené straně Měsíce do oblasti jižního pólu v pánvi South Pole-Aitken. Zde zůstal po dobu tří dnů a odebíral nejrůznější vzorky půdy. 3. června pak modul odstartoval zpět k Zemi i s lunárním regolitem. Sběr vzorků probíhal dvěma způsoby, a to vrtáním za pomoci nástrojů a extrakcí povrchu robotickým ramenem.
Kapsle bude před vstupem do atmosféry uvolněna ze servisního modulu a dopadnout by měla v zítřejších ranních hodinách do oblasti Vnitřního Mongolska. South Pole-Aitken je nejstarší impaktní pánev na Měsíci a vzorky půdy by tak mohly přinést nové poznatky o tom, jak vznikal nejen Měsíc, ale i Země a další planety.
🚀 China's Chang'e-6 mission is almost home after its epic 380,000-km journey back to Earth!
— CGTN Europe (@CGTNEurope) June 24, 2024
Carrying precious lunar samples from the far side of the moon, the probe is set to land in Inner Mongolia's Siziwang Banner on June 25.
Get ready to witness history in the making! 🌠 pic.twitter.com/HvfUkeitt0
Podle spacenews.com sonda Chang'e 6 po vypuštění návratové kapsle znovu zažehne své motory, aby nesestoupila do atmosféry. Následně se vydá na prodlouženou misi – cíl bude záviset na zbylých zásobách pohonných hmot. Čína už má naplánovanou i následující misi Chang'e 7, která odstartuje v roce 2026 a zamíří k Měsíci studovat kráter Shackleton. Sonda Chang'e 8 by pak měla odstartovat v roce 2028. A do roku 2030 mají na měsíčním povrchu přistát dva čínští astronauti.