SpaceX testuje motory na prototypu Starship

SpaceX testuje motory na prototypu Starship
Fotografie: SpaceX
  • Nosná raketa Super Heavy má 33 motorů Raptor
  • Při testovacím zážehu se 4 motory vypnuly předčasně
  • Kdy bude další testovací let s kompletní raketou Starship zatím není jasné

Obří raketa Starship se skládá z nosné rakety Super heavy a horního stupně Starship. Obě části rakety jsou aktuálně na odpalovacích rampách v kosmodromu Starbase a čekají na dokončení zážehových testů. Následně budou oba prototypy postaveny na sebe a může se naplánovat zkušební let. Elon Musk již několikrát uvedl, že další testovací let bude do několika týdnů – zatím se ale jeho plány nedaří plnit.

Horní stupeň Starship má pouze šest motorů a testování je tak snazší. SpaceX však v neděli 6. srpna otestoval prototyp nosné rakety Super Heavy, která nese název Booster 9. Ta má celkem 33 motorů Raptor. Podle space.com se při testu čtyři motory vypnuly předčasně, což není úplně špatný výsledek. „Velká gratulace týmu Starship, že prošel dnešním testem. To nás posouvá o další krok blíže k našemu dalšímu letovému testu,“ uvedl při živém vysílání John Insprucker.

Kdy raketa bude moci opět vzlétnout zatím stále není jasné. Při posledním testovacím letu, který se odehrál 20. dubna, postupně vypadávaly motory a při ztrátě pěti si již raketa nedokázala udržet směr a začala se ve vzduchu přetáčet, což následně vedlo k autodestrukci. Raketa byla zničena těsně před čtvrtou minutou po startu, a to i s horním stupněm. Pozemní tým se rozhodl, že k oddělení nedojde, jelikož nosná raketa nebyla schopná vynést horní stupeň dostatečně vysoko.


I když se testovací let nepovedl, SpaceX i přesto slavil úspěch – nejsilnější raketa na světě dokázala, že je schopná vzlétnout. Aktuálně celou nehodu stále vyšetřuje Federální úřad pro letectví (FAA), který přezkoumává i dopady na životní prostředí a než bude vyšetřovaní ukončeno, nemůže další prototyp vzlétnout. Jak se vše neustále protahuje, budou se muset posunout i lety, které jsou již nyní s touto raketou naplánované. Kromě NASA, která bude Starship využívat při letech na Měsíc a později i na Mars, má letět kolem Měsíce v této raketě i miliardář Jusaku Maezawa. Ten si k sobě vybral 8 vesmírných turistů, mezi nimiž je i Čech Yemi A.D. Posádka měla odletět ještě letos, ale nejspíše si počkají ještě pár let.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze