To nejzajímavější podle Martina Fajmona
Nová éra robotických vysavačů?
Na trhu existuje mnoho robotických vysavačů, ovšem Roborock Qrevo Curv je doslova jak z jiné planety. Díky bočním výsuvným ramenům se snadno dostane i do zákoutí, kam se běžné robotické vysavače nedostanou, navíc poslouchá na slovo, díky hlasovým příkazům – ke kterým navíc vůbec nepotřebujete smartphone. Těším se na moment, kdy si robotické vysavače poradí i se schody, jsem si totiž naprosto jistý, že i takový se brzy objeví.
Dyson Supersonic Nural
Letos mě okouzlil i další produkt, tentokrát z úplně jiného ranku. Ano, jde o vysoušeč vlasů Dyson Supersonic Nural, který navazuje na původní a ikonický Supersonic. Nural má hned několik různých senzorů, akcelerometr například rozpozná, že fén nepoužíváte, a sníží průtok vzduchu i teplotu. Speciální laser poté měří vzdálenost od pokožky hlavy a díky tomu upravuje teplotu v reálném čase. Líbí se mi také průhledná krytka, díky které vidíte část vnitřních spojů. Fén navíc nestojí o mnoho více než původní Supersonic, je tedy ideálním kandidátem pro všechny, kteří touží po krásných vlasech.
To nejzajímavější podle Terezy Láskové
Testovací lety Starship
Letošní rok byl pro SpaceX úspěšný, zejména co se týče testovacích letů obří rakety Starship. Ta podnikla celkem čtyři lety, přičemž ani jeden neskončil neúspěchem. Nejzajímavější byl rozhodně pátý let, který proběhl 13. října. Nosná raketa Super Heavy po startu nezamířila do oceánu, ale zpět na odpalovací rampu, kde byla zachycena dvěma mechanickými rameny, kterým SpaceX říká Mechazilla. Tento inovativní způsob záchytu urychlí připravenost jednotlivých raket ke startu a sníží náklady. Další let je naplánován už na 11. ledna, takže pokud jste ještě záchyt Super Heavy neviděli, můžete se podívat při sedmém zkušebním letu.
Japonsko přistálo na Měsíci
Na začátku letošního roku se Japonsko stalo pátou zemí, které se podařilo přistát na Měsíci. Japonská kosmická agentura (JAXA) vyslala na Měsíc lander SLIM, který přistál na okraji kráteru Shioli. Mise byla zajímavá hned z několika důvodů – lander dokázal přistát s přesností na 100 metrů, což se mu podařilo, ale s menším problémem. SLIM totiž přistál obráceně, což znamenalo i špatné natočení solárních panelů, které nemohly vytvářet elektřinu. I přesto se však podařilo opakovaně navázat s landerem kontakt po uplynutí i několika lunárních nocí, kdy v místech přistání dosahovala teplota -130 °C. To jen ukázalo, že přístroje, ačkoliv k tomu nebyly předurčeny, byly schopny přežít v rychle se měnícím prostředí lunárního podnebí.
Polární záře nad Českem
Polární záře nad Českou republikou nejsou zrovna obvyklé, letošní rok byl ale jasnou výjimkou, jelikož jsme polární záři mohli pozorovat hned několikrát. Slunce se aktuálně nachází na konci svého cyklu a je tak aktivnější než obvykle. To znamená i větší sluneční erupce a výron koronální hmoty, která zasáhla zemskou magnetosféru a přinesla nám polární záři i v našich zeměpisných šířkách.
Nejsilnější polární záře jsme mohli vidět v první polovině května, kdy ji lidé po celé republice mohli vidět po dobu několika dní. Vznik polární záře lze jen těžko odhadnout, a tak záleží spíše na náhodě. Další jasnou polární záři jsme mohli vidět 10. října, kdy byla opět vidět prakticky po celé ČR. Slunce je stále ještě na konci svého cyklu, a tak se může stát, že ještě nějakou polární záři v Česku uvidíme.
To nejzajímavější podle Ondřeje Pohla
Přeceňování schopností umělé inteligence
Druhý rok po nástupu ChatGPT a dalších systémů generativní umělé inteligence už opadlo prvotní nadšení z toho „že ono to mluví“ a začínají se čím dál tím víc řešit praktické aspekty celé věci. Na povrch vyplouvá také celá řada problémů, od těch úsměvných až pro ty tragické. Nekoná se sice žádné splasknutí bubliny, ale stejně tak má celá věc daleko k zásadní revoluci.
Mezi tím vším ale stojí za zvláštní zřetel zprávy, jak mnozí záměrně nadsazují schopnosti, co taková AI dokáže. Falešní robotičtí barmani, falešné video nebo dokonce celý falešný koncept samoobsluhy, kde vám útratu nepočítá AI, ale indický pokladník na druhé straně světa. To vše ukazuje, že s velkou rezervou je třeba brát nejen výstupy AI, ale také sliby, co všechno může dosáhnout.
Tažení proti sociálním sítím
Na jaře byl v USA schválen zákon, který prakticky zakazuje TikTok, respektive nutí jeho čínského majitele k prodeji této sociální sítě. Zatímco je toto omezení motivováno spíše národní bezpečností, australský zákaz cílí na všechny sociální sítě, respektive jejich uživatele pod 16 let.
Obě tyto průlomové regulace začnou platit v příštím roce a bude zajímavé sledovat, jaký dopad budou mít v praxi. Hlasy po přísnější regulaci se však ozývají i ve zbytku světa, a tak toto nejsou poslední dvě zprávy tohoto ražení.
Naše tryskáče sledovat nebudete!
Pokud vlastníte soukromé tryskové letadlo, pak určitě nemůžete přijít na jméno Jacku Sweeneymu. Tento mladík se proslavil tím, že ještě jako student vytvořil aplikaci, která sleduje veřejně dostupné zdroje o civilním letectví a pak na sociálních sítích zveřejňuje polohu soukromých tryskáčů nejrůznějších celebrit.
Jeho spor s Elonem Muskem vešel do historie jako perfektní ukázka tzv. Efektu Streisandové. Zdálo by se, že se ostatní celebrity poučí, ale stal se pravý opak – na jaře zahájila právní bitvu zpěvačka Taylor Swift, na podzim přistoupil k rázným krokům Mark Zuckerberg.