Zapomeňte na dinosaury: vůbec největším živočichem je plejtvák obrovský

Vyvracíme nejčastější mýty
Zapomeňte na dinosaury: vůbec největším živočichem je plejtvák obrovský
Fotografie: unsplash.com
  • Plejtvák obrovský dorůstá délky až 30 metrů a může vážit i 180 tun
  • Jeho srdce váží až 900 kg a tlukot lze sonarem slyšet až na vzdálenost 3 kilometrů
  • Dinosauři sice byli obrovští suchozemští tvorové, ale tato velryba je i tak podstatně větší

V dnešním díle si vyvrátíme mýtus, který zasahuje až do dob dinosaurů. Pokud jste někdy byli v muzeu, kde byla vystavena kostra dinosaura nebo jeho napodobenina, pak jste se určitě na lebku tohoto obřího zvířete dívali s hlavou nahoru. Někteří dinosauři dosahovali obřích rozměrů a jen jejich stehenní kost byla co do délky jako výška člověka. Jenže i když byli dinosauři velcí, nebyli těmi největšími tvory, kteří obývali naši planetu. Největší tvor stále žije, ale je ukrytý v oceánu. Jedná se o plejtváka obrovského.

Plejtvák obrovský může dorůstat až do délky 30 metrů a vážit více než 180 tun. To je pro představu asi jako 40 slonů nebo 30 Tyrannosaurů Rex. I tato modrá velryba, jak se jinak plejtvákovi říká, se ale podle bbcearth.com vyvinula ze čtyřnohého savce, který obýval naši planetu asi před 48 miliony let. Jejím předkem je Pakicetus, který byl dlouhý jen 1,8 metru. Postupně se ale tento tvor přizpůsobil životu ve vodě.

Co jste možná o plejtvákovi nevěděli

Plejtváci obrovští dokážou na jeden nádech vydržet pod hladinou až hodinu a potopit se až do hloubky 100 metrů. Kvůli tomu mají také obrovské plíce, které jsou schopny při každém nádechu vyměnit až 90 % kyslíku. To je oproti lidským plicím, které toho jsou schopny asi z 15 %, opravdu hodně.

Obrovské tělo také pohání velké srdce, které může vážit až 900 kg. Bije jednou za 10 sekund, kdy tělem přepumpuje 220 litrů krve a jeho tlukot je tak hlasitý, že jej sonarová zařízení zaznamenají na 3kilometrovou vzdálenost. A aby byl plejtvák schopný se uživit, jeho tlama je opravdu obří – vešlo by se do ní přibližně 100 lidí. A jsou to rekordmani i co se týče pohlavního údu. Samci mají penis dlouhý v průměru 3 metry a 30 cm v průměru.

Plejtvák obrovský byl kdysi obyvatelem všech oceánů, bohužel začal být loven pro maso, olej a další cenné části těla. Tímto způsobem došlo téměř k jeho vyhubení. Jeho lov byl však následně zakázán. Ačkoliv se jejich počet aktuálně stále navyšuje, je plejtvák stále zařazen mezi ohrožené druhy na Červeném seznamu IUCN.

kostra dinosaura

Proč už nejsou obrovská zvířata na souši?

Před miliony let souši ovládali opravdoví obři. Zvířata, která se evolučně vyvinula a můžeme je vidět i dnes ve volné přírodě, se zmenšila. Na pevnině je tak největším savcem slon, kterého by ale tehdejší savci strčili do kapsy. Podle livescience.com byli velcí i ptáci. Pterosauři dorůstali do velikosti dnešního letadla. Proč ale byli dinosauři tak velcí, dodnes s jistotou neví ani paleontologové.

Jedno je však jasné – jejich život na Zemi ukončil obrovský asteroid, který vyhubil téměř celý život na Zemi a evoluce tak musela proběhnout u některých tvorů znovu a proběhla samozřejmě i jinak. Pokud by k dopadu asteroidu nedošlo, mohlo by se klidně stát, že by dinosauři byli dodnes vládci této planety. Tento předpoklad je ovšem zcela hypotetický – nikdo totiž neví, jakým směrem by se dala evoluce a jaké klimatické podmínky by zde byly.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze