Dlouhý pobyt astronautů na ISS se chýlí ke konci. Crew-10 odstartuje v březnu

Dlouhý pobyt astronautů na ISS se chýlí ke konci. Crew-10 odstartuje v březnu
Fotografie: NASA
  • Start je nyní naplánován na 12. března
  • Dřívější start je umožněn díky výměně kapslí Dragon od SpaceX
  • Jakmile posádka dorazí na ISS, mohou odletět i astronauti z mise Starliner

Mise Crew-10 by nebyla ničím zvláštním, kdyby ovšem na jejich přílet nečekali dva astronauti z mise Starliner, kteří jsou na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) už od června minulého roku. Jejich přílet totiž bude znamenat, že se Butch Wilmore a Suni Williamsová dostanou po téměř 10 měsících zpět na Zemi. Původní plán byl, že čtveřice astronautů na rotaci posádky dorazí na stanici v únoru, pak ale NASA datum posunula na konec března. Vzhledem k situaci ale nakonec agentura zvážila veškeré možnosti a nyní je datum startu naplánováno na 12. března.

Odsun startu na konec března byl z důvodu nové kapsle Dragon od SpaceX, která potřebuje více času na dokončení kontrol. NASA se ale nakonec rozhodla využít stávající kapsli, u které tým aktuálně kontroluje, zda splňuje bezpečnostní a certifikační požadavky agentury. Použití kapsle, která již dříve létala, umožnilo posunout odlet o dva týdny. Kapsle již dříve letěla na tři mise, a to Crew-3, 5 a 7.

Lidský vesmírný let je plný nečekaných výzev. Naše provozní flexibilita je umožněna ohromným partnerstvím mezi NASA a SpaceX a agilitou, kterou SpaceX nadále prokazuje, aby bezpečně uspokojila vznikající potřeby agentury,uvedl v tiskové zprávě Steve Stich, manažer programu komerčních posádek NASA. Nová posádka, která zamíří na šestiměsíční misi na ISS, je složena z astronautek NASA Anne McClainové a Nicole Ayerové, astronauta JAXA Takuyi Onishiho a kosmonauta Roskosmosu Kirilla Peskova.


Poté, co si posádka mezi sebou předá velení, se bude moci Crew-9 vrátit zpět na Zemi. Nick Hague a Aleksandr Gorbunov přiletěli na ISS na konci září minulého roku. Dvě sedadla zůstala volná pro Wilmorea a Williamsovou. Ti se původně měli vrátit v kapsli Starliner, ale kvůli opakovaným problémům byla nakonec kapsle vyslána na Zemi prázdná.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze