Evropská kosmická agentura (ESA) je připravena poprvé vypustit do vesmíru raketu Ariane 6. Ta je již připravena na odpalovací rampě ve Francouzské Guyaně a čtyřhodinové startovací okno se otevře zítra ve 20:00 středoevropského času. Pro Evropu to znamená jediné – bude mít opět funkční raketu, se kterou bude moci létat do vesmíru. Raketa Ariane 5 totiž měla svůj poslední let už minulý rok v červenci a od té doby byla ESA bez rakety.
„Pro Evropu je to velký okamžik, protože raketa nám zajistí garantovaný, autonomní přístup do vesmíru – a veškerou vědu, pozorování Země, technologický rozvoj a komerční možnosti, které s sebou přináší. Díky mnoha funkcím, které jsou pro Ariane 6 zcela nové, budeme moci unést více a letět dále, přičemž budeme udržitelně likvidovat horní stupeň nosné rakety, abychom zabránili tomu, aby se z ní stal vesmírný odpad,“ uvedla ESA v tiskové zprávě.
První let bude rozdělen do tří fází, z nichž každá bude představovat různé schopnosti rakety. První fáze bude zahrnovat start rakety, zažehnutí posilovačů a oddělení hlavního stupně rakety od horního. Ve druhé fázi proběhne nejnovější funkce rakety – znovuzažehnutí horního stupně. Motor Vinci se znovu zapálí a změní dráhu rakety. Následně proběhne rozmístění celkem šesti satelitů.
1⃣Countdown to liftoff!
— ESA Space Transport (@ESA_transport) July 8, 2024
1 day to #Ariane6 launch.
There's only one first launch🚀. Join us tomorrow on #ESAWebTV half an hour before lift-off📹🔗https://t.co/xj3UixJdrE
🗓️9 July 2024
🕰️19:00–23:00 BST/20:00–00:00 CEST
📍(Local time 15:00-19:00 GFT) pic.twitter.com/SI4SnA68kT
Třetí a zároveň poslední fáze otestuje možnosti horního stupně, zda je opravdu schopný fungovat v mikrogravitaci. Následně proběhne řízená deorbitace, kdy bude naveden do atmosféry a kusy, které neshoří, spadnou do takzvaného „Bodu Nemo“. Jedná se o místo v Tichém oceánu, které je nejdál od obydlených oblastí. Tímto krokem se zabrání tomu, aby horní stupeň obíhal Zemi jako vesmírný odpad, kterého je na oběžné dráze již více než dost.