SpaceX přemístil prototyp Super Heavy na odpalovací rampu

SpaceX přemístil prototyp Super Heavy na odpalovací rampu
Fotografie: SpaceX
  • Během následujících dní se čeká, že se začnou testovat motory
  • Pokud bude testování úspěšné, mohou se oba stupně rakety složit na sebe
  • SpaceX však stále nemá povolení ke startu od FAA, jelikož není ukončeno vyšetřování z předchozího pokusu

Od prvního testovacího letu, kdy se kompletní raketa Starship neúspěšně pokusila obletět zeměkouli, už uplynulo několik měsíců a původní plány Elona Muska že další vzlétne do 8 týdnů, jsou již nesplnitelné. Ke konci června se přemístil na odpalovací rampu horní stupeň Starship, aby proběhly testy motorů a teprve nyní se tam také přemístil další prototyp nosné rakety Super Heavy.

Nosná raketa obsahuje celkem 33 motorů Raptor a nejspíše stejně jako u předchozích testů bude SpaceX testovat motory postupně, až se pokusí zažehnout všechny. Teprve poté bude možné oba stupně rakety na sebe postavit a znovu se pokusit o zkušební let. Aktuálně také podle space.com probíhají práce i na odpalovací rampě, která byla při posledním pokusu poničena. Kromě oprav ji také čeká vylepšení v podobě ocelové desky, která by měla odolat obrovskému žáru při zážehu motorů.

Kdy testovaní začne SpaceX neuvedl, ale vzhledem k tomu, že jsou oba stupně rakety venku z montážních budov, očekávají se v nejbližších dnech. Další start by tedy mohl proběhnout v rámci týdnů až měsíců. Vše ale ještě brzdí i Federální úřad pro letectví (FAA), který stále neukončil vyšetřování, které zahájil po prvním letu. Tehdy úřad pozastavil povolení ke startu Starship, dokud nebudou posouzeny škody. Kvůli povolení byl i FAA zažalován ekologickými skupinami, že dostatečně neposoudil škody, které mohou starty rakety způsobit v okolí a narušit tak místní ekosystémy.


První testovací let skončil necelé čtyři minuty po startu samodestrukcí, jelikož postupně vypadávaly motory a raketa již nedokázala držet správný směr a začala se ve vzduchu přetáčet. SpaceX i tak slavil úspěch, jelikož to bylo poprvé, co se nejsilnější raketa dokázala zvednout ze země. Pokud další pokus vyjde, několik minut po startu se horní stupeň Starship odpojí, obletí zeměkouli a dopadne do oceánu poblíž Havaje. Celý let by měl trvat přibližně hodinu a půl.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze