Vítejte u dalšího dílu Stalo se. Do Vánoc zbývají dva dny, a tak se přímo nabízí, povědět si něco o tomto svátku a proč se vlastně slaví tak, jak se slaví. Oslava Vánoc byla v minulosti spojena s oslavou slunovratu, kdy se dny opět začaly prodlužovat a noci zkracovat. Jedná se o jeden z nejstarších svátků v Evropě. Tyto oslavy se nakonec spojily – po rozšíření křesťanství do Evropy s narozením Ježíše Krista.
24. prosinec je předvečerem Narození Páně a pro nás to znamená Štědrý den. S tímto dnem máme spojeno mnoho tradic, zvyků i pověr. V mnoha zemích není tento den státním svátkem. U nás je to den volna od roku 1990, kdy tehdejší poslanec Ivan Fišer navrhl, aby byl 24. prosinec prohlášen za státní svátek.
Během Štědrého dne by se měl dodržovat celodenní půst a najíst byste se měli až o štědrovečerní večeři, která tradičně zahrnuje polévku z kapra a smaženého kapra s bramborovým salátem. Tradiční smažený kapr se na štědrovečerní večeři začal připravovat až po roce 1895, kdy recept na smaženého kapra uvedla ve své kuchařce Magdaléna Dobromila Rettigová. Toto jídlo se ale začalo nejvíce rozšiřovat po druhé světové válce.
A co vánočka? Tu mohli dříve péct jen pekaři, až později se stala součástí každého štědrovečerního stolu. Zapletení má připomínat Ježíška v povijanu a zároveň mělo lidi u stolu ochránit před zlými silami.
Zvyků a tradic na Štědrý den je nespočet. Pojďme si připomenout alespoň některé:
- Kdo se celý den postil, uviděl na zdi zlaté prasátko
- Zdobení vánočního stromku
- Házení pantoflem za hlavu (svobodné dívky)
- Pouštění lodiček ze skořápek ořechů
- Krájení jablka
- Lití olova
- Jmelí
- Šupina pod talířem
25. prosinec je 1. svátek vánoční a dle britannica.com se v tento den narodil Ježíš. Společně s Velikonocemi je pro křesťany jedním z nejvíce oslavovaných svátků. Boží hod je u nás spjatý s návštěvou příbuzných a dnem klidu. Podle bible se Ježíš Kristus narodil v Betlémě nedaleko Jeruzaléma, kam došla Marie s Josefem kvůli sčítání lidu. V tento den se také v mnoha státech rozbalují ráno dárky, které nechal Ježíšek (či někdo jiný) pod stromečkem.
V tomto týdnu se také v roce 1834 podle mujstat.cz poprvé odehrála divadelní hra Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka od Josefa Kajetána Tyla. Hra se stala známou zejména proto, že se v ní poprvé zpívala píseň Kde domov můj, která se později stala českou hymnou. Hra měla premiéru ve Stavovském divadle 21. prosince a pojednávala o jarní slavnosti pražských ševců, která se odehrávala pravidelně ve středu po Velikonocích. V roce 1930 pak proběhla premiéra prvního českého zvukového filmu Fidlovačka s hudbou od Františka Škroupa.
A co dalšího se v tomto týdnu stalo? Výbuch metanu v Dole ČMS na Karvinsku si vyžádal podle mesto-orlova.cz 13 mrtvých, Česká republika vstoupila podle europarl.europa.eu do Schengenského prostoru a abychom tento díl zakončili vánočně, tak 22. prosince 1882 podle loc.gov Thomas Alva Edison poprvé elektricky rozsvítil vánoční strom.