V dnešním díle o vyvracení zažitých mýtů se podíváme do hodně daleké historie – až do starověkého Egypta. O výstavbě pyramid existuje mnoho konspiračních teorií, které zahrnují i návštěvy mimozemšťanů a používání vyspělých technologií, které ani dnes nemáme. Kdo ale skutečně pyramidy postavil? Ve filmech nám ukazují obrovské množství otroků, kteří pracují za chleba a vodu, a do toho jsou bičováni otrokáři, aby práci dělali pořádně. Jenže je to trochu jinak.
O otroky nešlo
Je nesporné, že ve starověkém Egyptě otroci byli, ale využívali se na zcela jiné práce. Podle worldatlas.com nejčastěji pracovali jako vojáci a zastávali veškeré domácí práce. Otroky se stávali nepřátelští vojáci, kteří prohráli bitvu a byli zajati, případně se jednalo o zločince, kteří byli odsouzeni. Vládci Egypta by si však nenechali vystavět pyramidy od těchto lidí, k tomu využívali stavitele.
Už antický historik Hérodotos ve svém díle napsal, že pyramidy postavilo asi 10 000 otroků. Jenže v době několik století před naším letopočtem měl jen velmi omezené možnosti, jak zjistit historii egyptských lidí. Pravděpodobně na základě jejich chatrného zdraví a krátkého života vyhodnotil, že se s nimi jednalo jako s otroky. Jejich život byl ale spíše poznamenán neustálým vystavováním se slunci a tvrdou prací.
Byly nalezeny hrobky stavitelů
V roce 1990 byl objeven silný důkaz o tom, že otroci opravdu pyramidy nestavěli, jelikož byly objeveny hroby stavitelů poblíž pyramid. Podle theguardian.com byli po smrti navíc vybaveni sklenicemi piva a chlebem pro posmrtný život, což značí, že si faraoni vážili jejich práce a stejně tak se s nimi i zacházelo. Otroci takto nikdy pohřbeni nebyli.
Kromě těchto hrobů bylo objeveno i místo Heit el-Ghurab, které sloužilo pro svážení materiálu na výstavbu pyramid, ale také sem byly dováženy zásoby jídla. Archeologové z trosek objevili důkazy o tom, že se zde nacházely obrovské kasárny, kam se vešlo až 1 600 dělníků. Podle discovermagazine.com zde byly také nalezeny pozůstatky jídla, a to včetně několika druhů masa a ryb.
Kdo tedy byli stavitelé pyramid?
Egypťané stavěli pyramidy pro své faraony z loajality, nikoliv že by je někdo nutil. Jednalo se většinou o chudé lidi, kteří byli při práci dostatečně živeni. Než byla postavena jediná pyramida, trvalo to více než 30 let a na výstavbě se podílelo 10 000 dělníků. Pokud si představíme starověký Egypt, pak víme, že 30 let bylo opravdu hodně a někteří dělníci se ani dostavění nedožili. Jejich kostry navíc ukázaly, že často trpěli artritidou a celkově kvůli velmi těžké práci prožili dělníci život s nejrůznějšími zdravotními potížemi. Díky jejich práci ale dodnes můžeme obdivovat kolosální stavby napříč Egyptem.
Takže to nebyli otroci, ale otroci kapitalismu. Levná pracovní síla, z které zaměstnavatel sedřel kůži.