Kuřecí maso nadopované hormony? Jinde možná realita, ale ne u nás

Vyvracíme nejčastější mýty
Kuřecí maso nadopované hormony? Jinde možná realita, ale ne u nás
Fotografie: unsplash.com
  • Používání hormonů a antibiotik v ČR je zakázáno už od roku 2002
  • Výjimku tvoří pouze případy, kdy je potřeba zvíře léčit
  • Používání hormonů je zakázáno v celé EU a dovoz takových kuřat z jiných zemí není povolen

Vítejte u dalšího dílu seriálu, kde si vyvracíme ty nejvíce zažité mýty, které kolují mezi lidmi. Dnes se zaměříme na jídlo, přesněji na kuřecí maso. Nejspíš jste už někdy slyšeli, že kuřata jsou plná hormonů, aby rychle vyrostla a byl co největší obrat pro firmu. Jenže je to trochu jinak. Používání hormonů do krmných směsí je již nějaký ten pátek zakázáno a u nás tedy kuře plné hormonů, a potažmo ani antibiotik, nedostanete. Jak to tedy je?

Zákaz platí už od roku 2002

Přidávání antibiotik a hormonů za účelem rychlejšího růstu drůbeže bylo zakázáno už v roce 2002 podle ferpotravina.cz. V případě, že je potřeba podat hormony či antibiotika, mohou tak učinit chovatelé pouze na základě léčby zvířete a mohou používat pouze schválené léky. V tomto případě je pak navíc potřeba dodržet ochrannou lhůtu, která zabraňuje tomu, aby šlo zvíře po užívání léků na porážku ještě ve chvíli, kdy jsou v těle nežádoucí látky.

Jak uvádějí oficiální stránky Evropské unie, používání hormonů za účelem podpory růstu hospodářských zvířat bylo zakázáno už v roce 1981. Jedná se například o testosteron, progesteron, zeralon a další. Zákaz používání těchto látek se vztahuje jak na místní chovatele, tak na případné dovozce mimo státy EU.

Pro nás to znamená, že ať už je drůbež chována v Česku, Evropské unii nebo v jiných státech, není možné sem přivézt takové maso, které by nesplňovalo normy EU. V obchodech tak na kuřecí maso, které by obsahovalo hormony, nenarazíte.

Proč je tedy rozdíl mezi jednotlivými chovy?

Možná přemýšlíte, proč, když si koupíte kuře v obchodě, má přibližnou váhu 1 300 gramů a cenu okolo 80 Kč za kilogram, ale například bio kuře je i čtyřikrát dražší a je i menší. Rozdíl je jak v chovu, tak v krmení. Klasická kuřata, která vidíte v obchodech, jsou šlechtěna tak, aby rychle rostla a zároveň měla vyšší podíl prsní svaloviny – o tu je totiž největší zájem.

Kuřecí prsa

Bohužel i když je toto legální způsob, samotná kuřata rostou tak rychle, že je občas neunesou ani vlastní nohy. Kuřata ale nejsou nijak podporována hormony pro rychlejší růst. Tato kuřata rostou přibližně 35 dní a následně jdou na porážku. Pokud si ale koupíte bio kuře nebo kuře z farmy, je délka růstu až třikrát tak delší. Jiná je i samozřejmě strava této drůbeže a možnost výběhu.

Záleží na preferencích. A na financích

Je tedy jasné, že v České republice a ani v celé Evropské unii drůbeží maso s hormony nekoupíte. Z tohoto pohledu je tedy jedno, zda v obchodě sáhnete po obyčejném kuřeti, nebo bio. Volba nákupu záleží spíše na vašich preferencích a zejména také na ceně.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze